Ibuprofeenianalogit: luettelo lääkkeistä, käyttöaiheet, käyttöohjeet

Indikaatiot "Ibuprofeenin" ja sen analogien käytölle ovat kipu, korkea kuume, tulehdusprosessien esiintyminen. Nämä varat luokitellaan ei-steroidisiksi tulehduskipulääkkeiksi. Ne eivät ole riippuvuutta aiheuttavia eikä huumaavia.

Harkitse "Ibuprofeenin" ja lääkeanalogien käyttöohjeita.

Käyttöaiheet

Ibuprofeenia määrätään oireiden lievittämiseksi ja sellaisten sairauksien hoitamiseksi kuin:

  • lämpö;
  • korvatulehdus;
  • päänsärky tai hammassärky;
  • luiden, nivelten, pehmytkudosten traumasta johtuva kipu;
  • nivelkipu;
  • migreeni;
  • lihaskipu;
  • hermosärky;
  • otolaryngologiset sairaudet;
  • niveltulehdus ja niveltulehdus;
  • osteokondroosi;
  • nefroottinen oireyhtymä;
  • adnexitis ja muut.

Vasta-aiheet käyttöön

"Ibuprofeeni" ja monet sen analogit ovat kiellettyjä, jos potilaalla on seuraavat patologiat:

  • ruoansulatuskanavan haava tai eroosio;
  • yksilöllinen suvaitsemattomuus tuotteen ainesosiin;
  • munuais- ja maksasairaudet;
  • kallonsisäinen effuusio;
  • veren hyytymishäiriö;
  • sydämen vajaatoiminta;
  • näköhermon vaurio;
  • verenpainetauti;
  • lasten ikä enintään 6 vuotta (analogien tapauksessa se voi olla joko alle määritetyn yhden tai useampi).

On tärkeää kiinnittää erityistä huomiota "Ibuprofeenin" yhteensopivuuteen muiden lääkkeiden kanssa. Sitä ei tule ottaa trombolyyttisten lääkkeiden, aspiriinin, syklosporiinin ja niin edelleen. Täydellinen luettelo löytyy jokaisessa pakkauksessa olevan "Ibuprofeenin" käyttöohjeista.

Halvat analogit

Mitkä lääkkeet sisällytetään Ibuprofeenianalogien luetteloon? Ovatko ne halvempia vai kalliimpia? Aloitetaan vastaamalla toiseen kysymykseen. "Ibuprofeenin" hinta tablettien muodossa on 20 ruplaa per pakkaus. Onko järkevää etsiä lääkkeitä, joiden kustannukset ovat vielä pienemmät??

Siksi harkitsemme "Ibuprofeenin" tunnetuimpia ja kalliimpia analogeja.

Nurofen

Ibuprofeenin ensimmäinen analogi on Nurofen. Lääkkeen hinta on 200 ruplaa.

Tuote sisältää samaa vaikuttavaa ainetta - ibuprofeenia. Myös "Nurofenissa" on useita apukomponentteja, jotka voivat vaihdella vapautumismuodosta riippuen. Esimerkiksi tabletit sisältävät aineita, kuten steariinihappo, kroskarmelloosinatrium, sakkaroosi, natriumlauryylisulfaatti ja muut..

Nurofen on saatavana seuraavissa muodoissa:

  • pillerit;
  • siirappi;
  • peräsuolen peräpuikot;
  • kapselit;
  • geeli.

Tätä "Ibuprofeenin" analogia voidaan käyttää myös lasten hoitoon (suspensio "Nurofen"). Lääkkeellä on myös erityisiä muotoja, jotka eroavat lyhyemmästä altistusajasta ja lisääntyneestä tehokkuudesta - "Nurofen Express" ja "Nurofen Express Neo".

Indikaatiot analogisen "Ibuprofeenin" käytöstä ovat samat kuin päälääkkeellä.

"Ibufen"

Lääkkeen tärkein vaikuttava aine on myös ibuprofeeni. Koostumus sisältää myös joitain lisäkomponentteja, mukaan lukien sakkaroosi.

Työkalua käytetään kivun lievittämiseen monimutkaisessa hoidossa akuuttien hengitystiesairauksien hoidossa lasten rokotuksen jälkeisillä reaktioilla.

Tätä "Ibuprofeenin" analogia on saatavana tablettien muodossa. Se sisältää ibuprofeenia ja apukomponentteja. "Mig" voidaan määrätä oireiden poistamiseksi, kuten:

  • migreeni;
  • akuutit päänsäryt;
  • kuukautiskipu naisilla;
  • lihaskipu;
  • neuralgiset hyökkäykset;
  • kuume vilustumisen ja flunssan aikana.

On huomattava, että toisin kuin Iburofen, tätä lääkettä ei käytetä alle 12-vuotiaiden lasten hoitoon..

Brufen

Lääke on saatavana tablettien ja siirapin muodossa. Sen tärkein vaikuttava aine on ibuprofeeni.

"Brufen" on laaja kirjo vaikutuksia, ja sitä käytetään:

  • nivelreuma;
  • nivelrikko;
  • reumatismi;
  • kipu nivelsiteiden, pehmytkudosten, jänteiden vaurioissa;
  • lihaskipu;
  • kuukautiskipu naisilla;
  • hammassärky;
  • migreeni;
  • kuume;
  • erilaisia ​​tulehdusprosesseja.

Ei käytetä enintään 7 kg painavien lasten ja raskaana olevien naisten hoitoon.

Muut lääkkeen analogit tablettien ja siirapin muodossa

Edellä mainittujen lääkkeiden lisäksi on olemassa muita "Ibuprofeenin" analogeja:

  • "Parasetamoli";
  • "Indometasiini";
  • "Buran";
  • "Analgin";
  • "Asetyylisalisyylihappo" ("Aspiriini").

Huolimatta siitä, että nämä lääkkeet voivat poiketa pääasiallisesta vaikuttavasta aineesta, niillä on samanlainen vaikutus. Vaikka on yksi tärkeä "mutta". Kaikki ne ovat paljon myrkyllisempiä kuin Ibuprofeeni. Siksi niitä ei tulisi käyttää potilailla, joilla on ongelmia gastroenterologian alalla..

Mutta oikeudenmukaisesti on syytä huomata, että jotkut edellä mainituista lääkkeistä ovat paljon tehokkaampia kuin "Ibuprofeeni". Esimerkiksi, jos on tarvetta käyttää lääkettä, jolla on voimakkaampi tulehdusta estävä vaikutus, on parempi valita "Indometasiini".

Muuten, jos potilas etsii edelleen halvempaa "Ibuprofeenin" analogia, hänen tulisi kysyä "parasetamolia" apteekista. 10 tabletista joudut maksamaan noin 5 ruplaa.

"Ibuprofeeni" voiteen ja geelin muodossa, sen analogit

Tablettien lisäksi Ibuprofeenigeeliä ja voidetta käytetään kivun ja tulehduksen lievittämiseen. Ne voidaan määrittää, kun:

  • tulehdusprosessit nivellaitteessa;
  • lihaskipu;
  • mustelmat;
  • nyrjähtyneet nivelsiteet;
  • radikuliitti;
  • nivelrikko;
  • olkapään ja lapaluun periartriitti;
  • kihti;
  • bursiitti;
  • osteokondroosi;
  • tendovaginiitti;
  • selkärankareuma;
  • erityyppiset niveltulehdukset.

Tällaiset "Ibuprofeenin" kotimaiset ja tuodut analogit, kuten:

  • "Dolgit";
  • Diklofenaakki;
  • Ortofeeni;
  • "Indometasiini";
  • "Diclonat P";
  • "Artrozilen";
  • "Diklak";
  • "Ibufen D";
  • "Indovatsiini";
  • Flexen;
  • "Ibutop";
  • "Bystrumgel;
  • Solpaflex;
  • Finalgel;
  • Nurofen.

Harkitse lyhyt ohje suosituimpien työkalujen käytöstä.

"Dolgit"

Voiteen vaikuttava aine on ibuprofeeni.

"Dolgitilla" on antipyreettisiä, analgeettisia, anti-inflammatorisia vaikutuksia. Lääke voi parantaa nivelten liikkuvuutta ja vähentää turvotusta.

Voidetta käytetään erilaisten vammojen hoitoon sekä selkäkipujen, niveltulehduksen, jännetulehduksen, bursiitin, tendovaginiitin, olkapään liikkeen jäykkyyden hoitoon.

Diklofenaakki

Lääkkeen tärkein vaikuttava aine on diklofenaakkidietyyliamiini. Läsnä voiteen ja apukomponenttien koostumuksessa, kuten bentsyylialkoholi, sorbitoli, puhdistettu vesi, isopropyylialkoholi, natriummetabisulfiitti ja muut.

"Diklofenaakki" kuuluu myös ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden ryhmään ja sillä on kuumetta, reumaa, kipua lievittäviä ja tulehduksia ehkäiseviä vaikutuksia.

Voidetta käytetään, jos:

  • selkärangan kipuoireet, lihaskipu, neuralgia;
  • kipu ja tulehdus vammojen jälkeen ja leikkauksen jälkeen;
  • pehmytkudosten reumaattiset sairaudet;
  • rappeuttavat ja tulehdukselliset nivelsairaudet (mukaan lukien niveltulehdus, niveltulehdus, fibroosi ja muut).

"Diklak"

Ibuprofeenin seuraava analogi, jota tarkastelemme, on Diclac-geeli. Lääkkeen vaikuttava aine on diklofenaakkinatrium.

Sitä käytetään nivelten, lihasten, jänteiden ja nivelsiteiden tulehduksen ja kivun paikalliseen hoitoon. Sen käyttö yhdessä erilaisten steroideihin kuulumattomien tulehduskipulääkkeiden kanssa on tehtävä erittäin huolellisesti..

"Bystrumgel"

Lääkkeen vaikuttava aine on ketoprofeeni. Geeli sisältää myös etyylialkoholia, karbopolia, nipagiinia, trometamolia, neroliöljyä, laventeliöljyä, valmistettua vettä.

"Bystrumgelilla" on laaja vaikutusalue ja sitä voidaan käyttää:

  • niveltulehdus;
  • tendiniitti;
  • niveltulehdus;
  • periartriitti;
  • lymfangiitti;
  • noidannuoli;
  • lumbosakraalisen alueen vauriot;
  • osteokondroosi;
  • urheiluvammat;
  • bursiitti;
  • laskimotulehdus;
  • vino kaula;
  • dislokaatiot;
  • mustelmat;
  • meniskin vaurioituminen;
  • myosiitti;
  • enthesopatia;
  • dorsalgia.

Tuotetta ei käytetä lasten ja raskaana olevien naisten hoitoon.

Mikä on parempi: "Ibuprofeeni" tai analogit?

Tähän kysymykseen on mahdotonta antaa tarkkaa vastausta. Yhtäältä "Ibuprofeenin" kustannukset ovat paljon pienemmät verrattuna muihin saman vaikuttavan aineen tai samantyyppisen vaikutuksen omaaviin lääkkeisiin. Samanaikaisesti työkalu on erittäin tehokas ja sillä on melko laaja vaikutusvalikoima, se aiheuttaa harvoin sivuvaikutuksia ja on saatavana useissa muodoissa..

Toisaalta joissakin tapauksissa voi silti olla tarpeen etsiä vaihtoehtoa. Esimerkiksi "Ibuprofeenin" analogeja käytetään, kun haluttua vaikutusta ei saavutettu alkuperäisen lääkkeen käytön jälkeen. He etsivät myös korvaavaa lääkettä tapauksissa, joissa tarvitaan tiettyä lääkitysmuotoa (siirappi, geeli, peräpuikot jne.) Tai lääkkeitä ei yksinkertaisesti ollut apteekissa.

Sinun ei pitäisi luottaa jonkun muun kokemukseen yrittäessäsi löytää vastaus kysymykseen: "Mikä lääke on edelleen parempi?" Jokaisella on loppujen lopuksi oma ainutlaatuinen organisminsa, ja lääkkeet vaikuttavat myös häneen eri tavoin. Siksi Ibuprofeeni auttaa joitain ihmisiä erittäin hyvin, kun taas toiset joutuvat ostamaan kalliimpia tuontilääkkeitä. Olipa se miten tahansa, lääkärin on hoidettava ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden valinta.

Älä tee itsehoitoa ja pysy terveenä!

Ibuprofeeni: ohjeet ja analogit ovat halvempia aikuisille ja lapsille

Ei-steroidisia tulehduskipulääkkeitä (NSAID) käytetään laajalti lääketieteen eri aloilla. Heidän vastaanotonsa avulla voit pysäyttää kipu-oireyhtymän, vähentää tulehdusta ja sinulla on antipyreettinen vaikutus..

Tulehduskipulääkkeiden valikoima on laaja, mutta kaikki lääkkeet eliminoivat vain väliaikaisesti taudin oireet eivätkä vaikuta sen kehittymisen syihin.

Ibuprofeenia pidetään NSAID-ryhmän yleisenä edustajana, jolla on kohtuuhintaiset kustannukset, erittäin hyvä sietokyky.

Farmakologisilla markkinoilla lääke tarjotaan useissa muodoissa, sillä on monia kotimaisen ja ulkomaisen tuotannon analogeja, joita käytetään usein 2 kuukauden ikäisten lasten pediatriassa.

Ennen kuin harkitset vastaavia korvikkeita Ibuprofeenille, sinun on perehdyttävä itse tuotemerkkiin, sen terapeuttisiin ominaisuuksiin ja muihin käyttöohjeissa oleviin tietoihin..

farmaseuttinen vaikutus

Ibuprofeeni on luokiteltu ei-selektiiviseksi COX1,2-estäjäksi.

Lääkkeen perusta on saman niminen aine ibuprofeeni (propionihapon johdannainen), koostumuksessa on myös apuaineita.

Käytännössä yleisimmin käytetty tabletti (aikuisille) ja siirappi (lapsille).

Ibuprofeenilla on seuraava monimutkainen vaikutus kehoon:

  • tulehdusta estävä;
  • antiperetic;
  • kipulääke.

Lääkkeen tehokkuus johtuu sen koostumuksesta, jonka avulla voit estää kehon tulehdusprosessia edistävät tekijät..

Ibuprofeenin vaikutusmekanismi koostuu seuraavista ominaisuuksista:

  • estää kipuvälittäjien prostaglandiinien (Pg) biosynteesiä;
  • vähentää bradykiniinin eritystä;
  • häiritsee arakidonihapon konversioprosessia;
  • tukahduttaa tulehduksen vaiheen: sekä erittyminen että lisääntyminen;
  • vähentää kipua tunne tulisija.

Näiden lääkkeen ominaisuuksien ansiosta Ibuprofeenin ottaminen antaa sinulle mahdollisuuden lievittää lievän tai kohtalaisen voimakasta kipua, vähentää kuumetta, vähentää lihasten ja nivelten tulehdusta..

Lääkkeen vaikuttava aine imeytyy annon jälkeen nopeasti systeemiseen verenkiertoon.

Suurin pitoisuus veressä havaitaan 2 tunnin sisällä nielemisestä, mutta vaikutus tapahtuu 20-30 minuutin kuluessa. Lääke metaboloituu maksassa, erittyy munuaisten kautta.

Käyttöaiheet ja annostus

Ibuprofeeni on tulehduskipulääkkeiden joukosta tuleva lääke, jota käytetään laajasti lääketieteen eri aloilla kivun vähentämiseksi. Lääke viittaa oireenmukaiseen lääkkeeseen, joka usein täydentää päähoitoa.

Ottaen huomioon suuren valikoiman ibuprofeenia ja sen kaltaisia ​​korvikkeita, näitä lääkkeitä käytetään lapsille ja aikuisille, tärkeintä on valita tarvittava annos.

Tärkeimmät ibuprofeenin käyttöaiheet ovat seuraavat olosuhteet:

  • lievä tai kohtalainen voimakkuus päänsärky;
  • PMS, jolla on kipu-oireyhtymä;
  • häiriöt tuki- ja liikuntaelimistön työssä;
  • traumaattinen kipu;
  • hampaiden tulo;
  • otolaryngologinen patologia;
  • kuumetta aiheuttavat hengitystieinfektiot.

Käytännössä Ibuprofeenia käytetään useammin kipua lievittävänä aineena, jolla on kehon lämpötilan nousu, jota esiintyy ARVI: ssa, ARI. Voit ottaa lääkettä muissa olosuhteissa, joihin liittyy erilaisten etiologioiden (mukaan lukien hammas) kuume ja kipu..

Ohjeiden mukaan aikuisille ja yli 6-vuotiaille lapsille annetaan 200 mg (1 tabletti) kolme kertaa päivässä..

Tarvittaessa annos voidaan nostaa 400 mg: aan (2 tablettia). Ota Ibuprofen-tabletti riittävän määrän vettä. Vaikutus sen ottamisen jälkeen on havaittavissa 20-30 minuutissa ja kestää 6-8 tuntia.

Alle 6-vuotiaille lapsille on suositeltavaa ottaa lääkkeen analogeja, joita on saatavana siirapin tai peräsuolen peräpuikkojen muodossa. Ne ovat kalliimpia, koska niitä tuottavat pääasiassa ulkomaiset lääkeyhtiöt..

Kirkkaita edustajia ovat "Nurofen" ja "Ibufen", jotka voidaan ottaa 3 kuukaudesta.

Lastenlääkärin tulee määrätä mikä tahansa lasten Ibuprofeenin analogi ruumiinpainon, diagnoosin mukaan. Ibuprofeenin ja vastaavien tuotteiden käytön kesto ei saa ylittää 5 - 7 päivää.

Vasta-aiheet ja sivuvaikutukset

Ibuprofeenilla, kuten kaikilla muilla NSAID-ryhmään kuuluvilla lääkkeillä, on useita vasta-aiheita ja sivuvaikutuksia.

Kieltäytyminen on tarpeen seuraavien sairauksien ja patologioiden vuoksi:

  • mahahaava ja 12 pohjukaissuolihaava akuutissa vaiheessa;
  • Crohnin tauti;
  • haavainen paksusuolentulehdus;
  • allergia koostumukselle;
  • hemofilia;
  • vakavat munuaissairaudet, maksa;
  • raskaus 1. ja 3. kolmanneksella;
  • alle 6-vuotiaat lapset (tabletit) ja siirappi enintään 3 kuukautta).

Harvinaisissa tapauksissa ja vain, jos suositeltua annostusta ei noudateta tai jos vasta-aiheita on aiemmin todettu, haittavaikutuksia voi esiintyä:

  • pahoinvointi, halu oksentaa;
  • kroonisten maha-suolikanavan sairauksien paheneminen;
  • allergiset reaktiot;
  • bronkospasmi;
  • ulostehäiriöt;
  • takykardia.

Lääkkeen oikea annostus ja lääkärin suosittelema käyttö vähentävät sivuvaikutusten riskiä..

Jos yllä olevat oireet ilmenevät, on syytä lopettaa lääkityksen käyttö ottamalla yhteyttä lääkäriin, joka löytää samanlaisen terapeuttisen vaikutuksen.

Ibuprofeenianalogit tabletin muodossa

Ibuprofeeni kuuluu edullisiin lääkkeisiin, joiden hinta ei ylitä 40-60 ruplaa 10 tabletille. Lääkettä myyvät erilaiset lääkeyritykset kotimaassa ja ulkomailla..

Lisäksi on luettelo halvoista analogeista, joissa on sekä ibuprofeenia että muuta vaikuttavaa ainetta, mutta joilla on sama vaikutus.

Venäjän kieli

  • "Artrokam" on ibuprofeeniin perustuva tulehduskipulääke, jota käytetään usein tuki- ja liikuntaelimistön sairauksien hoidossa tai kipulääkkeenä. Se sisältää 0,2 tai 0,4 mg ibuprofeenia ja apuaineita. Tablettien hinta ei ylitä 90 ruplaa 20 kappaleen pakkauksessa.
  • "Seuraava" on yhdistetty tuote, joka sisältää ibuprofeenia ja parasetamolia. Sillä on vahvempia ominaisuuksia ja sitä käytetään kipulääkkeenä, tulehdusta ja kuumetta alentavana aineena. Lääkettä voivat käyttää vain aikuiset ja yli 12-vuotiaat lapset. Tablettien hinta on 100 ruplaa / pakkaus.
  • "Ibuprom" - sillä on ei-steroidinen tulehdusta estävä vaikutus, sitä käytetään oireenmukaisena lääkkeenä kipuun ja kohonneeseen kehon lämpötilaan. Koostumus sisältää saman ibuprofeenin. Lääkkeen hinta on noin 60-90 ruplaa.

Ukraina

  • Ibunorm on halpa ibuprofeenikorvike, jolla on identtinen koostumus. Saatavana markkinoilla tabletteina ja kapseleina. Sitä määrätään oireenmukaiseksi lääkkeeksi lievän tai keskivaikean tuskallisen tuntemuksen suhteen. Hinta 30-60 ruplaa.
  • "Ibutard" on ukrainalainen lääke, jossa on ibuprofeenia, joka poistaa tehokkaasti kuumetta, kipua, tulehdusta. Sitä käytetään aikuisille ja yli 12-vuotiaille lapsille. Sen hinta on 60-100 ruplaa.

Valkovenäläinen

  • "Suprafen" on antireumaattinen lääke, jolla on anti-inflammatorinen vaikutus, selviytyy hyvin kuumosta, kivusta, lievittää kudoksen turvotusta. Lääkkeen hinta apteekeissa ei ylitä 150 ruplaa.
  • Ibuprofeeni Belmed on alkuperäisen lääkkeen rakenteellinen analogi, jolla on samat käyttöaiheet ja sivuvaikutukset. Hinta ei ylitä 40 ruplaa 10 tabletin pakkauksessa - se ei voi olla enää halvempaa.

Ulkomainen

  • Novigan on intialaisen lääkeyhtiön lääke, joka kuuluu yhdistettyihin lääkkeisiin. Ibuprofeenin lisäksi koostumus sisältää pitofenonia, fenpiveriniumbromidia. Toisin kuin tavallinen Ibuprofeeni, Novigan on vahvempi lääke, jolla on voimakkaita kipua lievittäviä, anti-inflammatorisia ominaisuuksia. Lääkkeen keskimääräinen hinta ei ylitä 150 ruplaa.
  • Ibufen on toinen ibuprofeenipohjainen lääke. Alkuperämaa - Puola. Sitä valmistetaan siirapin ja tablettien muodossa, mikä sallii aikuisten lisäksi myös lasten käyttää sitä. Ibufenilla on hyvä suvaitsevaisuus, monia positiivisia arvosteluja sekä kohtuuhintaiset kustannukset - 150 ruplaa.
  • Dolgit on tehokas lääke, jolla on kipua lievittäviä ja anti-inflammatorisia vaikutuksia. Tuotettu Saksassa, sitä käytetään erilaisen etiologian ja voimakkuuden kipuun. Apteekeissa se maksaa 160 ruplaa / pakkaus.

Kuinka korvata lääke lapselle

Ibuprofeenipohjaiset lääkkeet ovat aina kysyttyjä pediatriassa. Pillerit ovat vasta-aiheisia alle 6-vuotiaille lapsille, joten valmistajat tarjoavat lääkkeitä nestemäisessä muodossa.

Niitä käytetään virusinfektioihin, kuumetta alentavina aineina ja myös imeväisten hampaiden kasvattamiseen 3 kuukauden kuluttua. Tällaisia ​​lääkkeitä valmistetaan siirapin tai peräsuolen peräpuikkojen muodossa..

Ne ovat hyvin siedettyjä, ne vaikuttavat 15-20 minuutin kuluessa 6-8 tunnin kuluttua ottamisesta.

  • Siirappi Nurofen on kotimaisten ibuprofeenien ulkomaalainen analogi, jota käytetään pediatriassa. Lääke voidaan antaa lapsille 3 kuukaudesta. 5 ml lääkettä sisältää 100 mg ibuprofeenia ja apuaineita.
    Sitä käytetään kipulääkkeeksi ja kuumetta alentavaksi korkeille ruumiinlämpötiloille. Siirapilla on hedelmäinen maku, myös mittalusikka annostelun helpottamiseksi. Se ei kuitenkaan kuulu halpaan, sen hinta on noin 300 ruplaa.
  • "Nise" on lääke tulehduskipulääkkeiden ryhmästä. Se ei ole Ibuprofeenin rakenneanalogi, koska se perustuu nimesulidiin: 1 ml siirappia sisältää 10 mg tätä ainetta. Nise kuuluu vahvempiin lääkkeisiin, ja se kestää myös yli 8-12 tuntia. Sitä käytetään 2-vuotiaista alkaen, joilla on vaikea kipu-oireyhtymä ja hypertermia.
  • "Panadol" on parasetamolipohjainen lääke. Viittaa tulehduskipulääkkeisiin ja sitä käytetään usein ibuprofeenia sisältävien lääkkeiden korvaajana. Valmistettu siirapina, voidaan määrätä 2 kuukaudesta. Toisin kuin Ibuprofeeni, jolla on vaikutusta 8 tuntia, Panadol toimii 4 tuntia. Muuten molempien lääkkeiden terapeuttinen vaikutus on sama, mutta analogin ominaisuudet ovat hieman heikompia. Siirapin hinta on 200 ruplaa pulloa kohti.

Ibuprofeeni tai parasetamoli

Parasetamolia käytetään antipyreettisenä ja analgeettisena aineena, mutta toisin kuin Ibuprofeeni, se säilyttää vaikutuksensa 4 tunnin ajan, mikä tarkoittaa useamman käytön.

Ibuprofeeni ei ainoastaan ​​alenna kuumetta, mutta sillä on myös anti-inflammatorisia vaikutuksia. Kun valitset kahden samanlaisen lääkkeen välillä, sinun on otettava huomioon taudin aste, kliinisen kuvan voimakkuus ja potilaan kehon ominaisuudet.

Parasetamolia ja ibuprofeenia on saatavana eri muodoissa ja annoksina.

Aikuisille suositellaan lääkkeen ottamista 500 mg: n annoksena, 2-vuotiaille lapsille - 250 mg. Alle 1 kuukauden ikäisten vauvojen ja alle 2-vuotiaiden lasten on käytettävä Panadol-siirappia, parasetamolisuspensiota tai peräsuolen peräpuikkoja - Tsefekon D.

Molemmat lääkkeet kuuluvat oireenmukaiseen hoitoon, joten niiden käyttöä ei suositella yli 5-7 päivän ajan..

Ibuprofeeni tai Nurofen - mikä on parempi?

Ibuprofeenin rakenteellisiin korvikkeisiin kuuluu Nurofen, tuontilääke, joka kuuluu myös ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden ryhmään..

Analogi toimitetaan tablettien, peräpuikkojen ja siirapin muodossa lapsille. Toisin kuin tavallinen Ibuprofeeni, Nurofen-annokset ovat vaihtelevampia: 0,2 0,4 ja 0,6 mg. Tehokkaimpia lääkkeitä ovat "Nurofen retard" (pitkävaikutteinen) - välilehti. 0,8 mg.

Nurofenin etuna on sen tuotantotekniikka, joka tekee lääkkeestä turvallisemman, vähentää vasta-aiheita ja mahdollisten haittavaikutusten riskiä.

Lastenlääketieteessä Nurofen-siirappia käytetään hyvin usein 3 kuukauden ikäisille lapsille, mikä antaa sinulle mahdollisuuden poistaa kuume, kipu hampaiden aikana tai lihaskiput ARVI: n tai flunssan kanssa.

Nurofen-lääkkeen hinnat ovat useita kertoja korkeammat, mutta kuten potilaiden arvostelut osoittavat, sen ottamisen vaikutus on paljon parempi.

Ibukliini tai Ibuprofeeni

Ibuklin on samanlainen lääke kuin ibuprofeeni, mutta se sisältää 2 vaikuttavaa ainetta - ibuprofeenia ja parasetamolia. Viittaa steroideihin kuulumattomaan tulehduskipulääkkeeseen (NSAID), käytetään akuuttien hengitystieinfektioiden, akuuttien hengitystieinfektioiden hoidossa, antipyreettisenä ja anestesia-aineena.

Ibukliiniä pidetään vahvempana lääkkeenä, toisin kuin tavallinen Ibuprofeeni. Sitä käytetään usein kylmäoireisiin, lievään tai kohtalaiseen kipuun.

Lapsille lääke on saatavana siirappina, mutta vain lastenlääkäri voi määrätä lääkkeen.

Ibuklinilla on laajempi luettelo vasta-aiheista, joten tätä lääkettä ei käytetä kuulematta ensin lääkäriä..

Mikä on parempi - diklofenaakki tai ibuprofeeni?

Diklofenaakki kuuluu tulehduskipulääkkeiden luokkaan, jota pidetään myös vahvempana lääkkeenä kuin kyseessä oleva alkuperäinen. Käytännössä sitä käytetään useammin nivelkipuun..

Analogin vaikuttava aine on diklofenaakki. Saatavana markkinoilla eri muodoissa - tabletit, kapselit, ampullit lihakseen annettaviin injektioihin, voiteet ja geeli.

Lääkettä ei suositella käytettäväksi yli 7 päivään, koska sillä on negatiivinen vaikutus mahalaukun limakalvoon. Se lievittää kipua hyvin, eliminoi tulehduksen, mutta sitä ei ole määrätty alle 12-vuotiaille lapsille.

Jos tarkastelemme molempia lääkkeitä, voimme sanoa luottavaisin mielin, että diklofenaakkia käytetään parhaiten nivel- ja lihaskipuihin ja ibuprofeenia suuremmilla lämpömittariarvoilla.

Diklofenaakkia ei käytetä lastenlääketieteessä; sitä voidaan käyttää myös vain hoitavan lääkärin suostumuksella. Tämä Venäjällä valmistettu tuote on halvempi kuin alkuperäinen - 40 ruplaa 10 tabletille.

Indometasiini tai ibuprofeeni

Indometasiini on edullinen Ibuprofeenin analogi tableteissa, mutta lääkkeiden samankaltaisuus on vain se, että molemmat lääkkeet ovat tulehduskipulääkkeitä. Indometasiinitabletit sisältävät toisen vaikuttavan aineen - 25 mg indometasiinia.

Toisin kuin Ibuprofeeni, sitä ei määrätä alle 14-vuotiaille lapsille, ja sitä käytetään useammin tuki- ja liikuntaelinten sairauksien hoidossa.

Lääke kuuluu oireenmukaisiin lääkkeisiin, sillä on kohtuuhintaiset kustannukset ja laaja luettelo vasta-aiheista ja sivuvaikutuksista.

Indometasiinia voidaan ottaa korkeintaan 10 päivää lääkärisi suositusten mukaisesti..

Ibuprofeeni tai ketoprofeeni

Molemmat lääkkeet kuuluvat samaan farmakologiseen ryhmään, ja niillä on voimakas tulehdusta, kuumetta alentava ja analgeettinen vaikutus..

Toisin kuin Ibuprofeeni, Ketoprofeeni on vahvempi lääke, jota käytetään kipulääkkeenä erilaisissa olosuhteissa..

Ibuprofeenia käytetään parhaiten korkean ruumiinlämmön alentamiseen, ja Ketoprofeenia - nivel- ja lihaskipuun.

Lastenlääkärit käyttävät mieluummin Ibuprofeenia, koska se on paremmin siedetty ja sillä on vähemmän vasta-aiheita ja sivuvaikutuksia.

Lopuksi

Ibuprofeenilla - samoin kuin sen analogeilla, on sama terapeuttinen vaikutus, vaikka niillä voi olla erilainen koostumus. Riippumatta siitä, mitä NSAID-ryhmän lääkettä käytetään, sinun täytyy juoda sitä enintään 7 päivää.

On tärkeää ymmärtää, että tällaiset lääkkeet eivät poista taudin syytä, vaan pysäyttävät vain väliaikaisesti yleisen klinikan. Siksi onnistuneen hoidon kannalta on välttämätöntä suorittaa monimutkainen hoito lääkärin määräämällä tavalla..

Ibuprofeeni on tehokas laajakirjoinen aine, joka toimii hyvin muiden lääkkeiden kanssa, mutta sitä ei käytetä samankaltaisen ryhmän lääkkeiden kanssa.

Ibuprofeenitablettien analogit

Ibuprofeeni on yksi ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden luokan (NSAID) suosituimmista edustajista, joita on käytetty menestyksekkäästi kliinisessä käytännössä yli puolen vuosisadan ajan. Sen suuren tehokkuuden vahvistaa tämän lääkkeen valtava kysyntä kuluttajien keskuudessa..

Ibuprofeenin käyttö noudattaa täysin nykyaikaisia ​​kipuhoitoja. Helppokäyttöisyys, saatavuus ja erilaiset annosmuodot tekevät Ibuprofeenista valittavan lääkkeen monille sairauksille, mikä on avain onnistuneeseen hoitoon.

Kuinka

Ibuprofeeni on propionihappojohdannainen, jolla on kipua lievittäviä, anti-inflammatorisia ja lieviä kuumetta alentavia vaikutuksia. Verrattuna muihin tulehduskipulääkkeisiin, sillä on vähemmän maha-suolikanavan sivuvaikutuksia. Pienien annosten ottaminen ei myöskään lisää sydänkohtauksen todennäköisyyttä.

Ibuprofeeni kerääntyy elimistöön nopeasti verenkiertoon ja saavuttaa yhdessä verenkierron kanssa tulehduksellisen fokuksen. Täällä tapahtuu sen päätoiminto, joka koostuu verenkierron parantamisesta, solunsisäisen aineenvaihdunnan aktivoimisesta, verisuonten seinämien läpäisevyyden vähentämisestä ja tulehduksellisten välittäjien tuotannosta. Tämä vähentää kehon lämpötilaa, kipua ja pehmytkudosten turvotusta.

Lääke pystyy parantamaan nivelten liikkuvuutta, joten sitä määrätään usein nivelsairauksiin: niveltulehdus, niveltulehdus, kihti, spondyloartroosi ja osteokondroosi. Se on tehokas myös traumaattisissa vammoissa: mustelmissa, nyrjähdyksissä, sijoilla ja murtumissa..

Ibuprofeenia voidaan käyttää hengitysteiden ja urogenitaalisen järjestelmän sairauksien monimutkaiseen hoitoon. Sen käytön pääsuunta on kuitenkin kuumeinen tila, mukaan lukien rokotuksen jälkeinen kuume, päänsärky ja hammassärky, tuskalliset kuukautiset, nivelrikko ja kipu-oireyhtymä virtsatulehduksessa..

Tietolomake: ibuprofeenin säännöllinen käyttö vähentää keuhkosyövän riskiä tupakoitsijoilla.

Ibuprofeeni on hyväksytty käytettäväksi yli 6-vuotiaille lapsille ja raskaana oleville naisille 1. ja 2. kolmanneksella. Sitä on saatavana pitkävaikutteisina tabletteina ja kapseleina, dražeina, vesiliukoisina poretabletteina ja imeskelytabletteina, rakeina vesiliuoksen valmistamiseksi, peräsuolen peräpuikoina, suspensioina, tipoina oraaliseen antoon, voiteina ja geeleinä 5%.

Ibuprofeenin analogit

Minkä tahansa lääkkeen analogeja on kahden tyyppisiä: Korvikkeella voi olla täysin identtinen koostumus tai se voi sisältää eri vaikuttavan aineen, mutta sillä voi olla samanlainen terapeuttinen vaikutus. Ensimmäisiä kutsutaan synonyymeiksi, ja niitä käytetään tapauksessa:

  • alkuperäisen lääkkeen poistaminen tuotannosta;
  • myynnissä olevan lääkkeen puute;
  • merkittävä hintaero vastaavien tuotteiden luokassa.

Keinoja, jotka eroavat alkuperäisestä vaikuttavan aineen ja nimen suhteen, mutta jotka on määrätty samoille patologioille, kutsutaan analogeiksi. Niillä on sama terapeuttinen vaikutus, mutta sen vahvuus voi olla enemmän tai vähemmän ja suvaitsevaisuus - parempi tai huonompi. Myös vasta-aiheissa ja mahdollisissa haittavaikutuksissa on merkittäviä eroja..

On huomattava, että kaikki samaan farmakologiseen ryhmään kuuluvat lääkkeet eivät ole analogeja. Siksi vain hoitava lääkäri voi suositella Ibuprofeenin korvaamista.

Ibuprofeenilla on monia rakenteellisia analogeja ja erilaisia ​​korvikkeita. Kaikkia niitä ei kuitenkaan ole saatavana niin erilaisissa muodoissa. Esimerkiksi lasten suspensiolle tai pitkitetysti vapautuville tableteille on saatavana vain muutama tuotemerkki..

Lääkkeet-synonyymit

Seuraavien lääkkeiden koostumus on samanlainen kuin Ibuprofeenilla:

  • Nurofen, Nurofen Forte;
  • Deblock. Saatavana vain 200 mg: n tabletteina, ei käytetä alle 12-vuotiaille lapsille;
  • Dolgit (Saksa);
  • Mig 200, Mig 400;
  • Ibutop. Vain yksi annosmuoto on geeli;
  • Ibufen (Puola). Oranssin värin suspensiota appelsiinin maulla ja hajulla käytetään 6 kuukauden ikäisillä lapsilla;
  • Ibufen Forte, Ibufen Ultra. 200 mg kapselit, joissa on nestettä;
  • Ibunorm, Ibutard;
  • Ibusan. Tabletit 200 ja 400 mg;
  • Ibuprom. Tabletit 200 ja 400 mg;
  • Burana. Tabletit 200 ja 400 mg;
  • Brufen. Saatavana tablettien, siirapin muodossa lapsille, geeliin ulkoiseen käyttöön;
  • Faspik. 200 ja 400 mg tabletit, rakeet liuoksen valmistamiseksi 200, 400 ja 600 mg oraalista antoa varten. Tuotteella on miellyttävä mintun ja ananaksen maku;
  • Solpaflex. Saatavana 300 mg kapseleina ja 200 mg tabletteina, ei ole lasten vapautumismuotoa;
  • Suprofeeni;
  • Pedea. Sitä valmistetaan vain liuoksena laskimoon annettavaksi ja sitä käytetään yksinomaan vastasyntyneille lapsille;
  • Arthrokam;
  • Seuraava Uno Express.

Nurofen on Ibuprofeenin tunnetuin kilpailija ja yksi sen ensimmäisistä kauppanimistä. Nurofen hyväksyttiin ensimmäisen kerran myyntiin ilman reseptiä Isossa-Britanniassa, ja vuodesta 1983 lähtien siitä on tullut erittäin suosittu kaikissa maissa. Isossa-Britanniassa valmistettua Nurofenia myydään edelleen Venäjän apteekeissa.

Suurin ero Nurofenin ja Ibuprofeenin välillä on laajempi valikoima muotoja ja annoksia: sitä voi ostaa 200, 400, 600 ja 800 mg tabletteina; siirapin muodossa lapsille; kerma, voide ja geeli ulkoiseen käyttöön.

Nurofenin päätyypit on esitetty useina lajikkeina:

  • Nurofen Forte - lääke, jolla on suurempi ibuprofeeniannos 400 mg asti;
  • Nurofen Express eroaa tavallisesta Nurofenista siinä, että sitä myydään nestemäisissä kapseleissa ja se toimii nopeammin;
  • Nurofen Express Forte on kaksinkertainen Nurofen Forte -annos kapselimuodossa;
  • Nurofen Express Neo sisältää ibuprofeenia lysaatin muodossa, minkä vuoksi se liukenee nopeammin mahassa.

Lasten Nurofenia edustaa siirappi ja suspensio, jossa on hedelmiä, poretabletteja ja peräsuolen peräpuikkoja. Vaikuttavan aineen pitoisuus niissä pienennetään 100 mg: aan suspensiossa ja 60 mg: aan peräpuikoissa.

Yhdistetyt lääkkeet

Tähän ryhmään kuuluvat lääkkeet, joissa on kaksi vaikuttavaa ainetta, joista toinen on Ibuprofeeni. Yhdessä nämä aineet tehostavat toisiaan toistensa kanssa, minkä seurauksena tulehdusta, kipua lievittävä ja kuumetta alentava vaikutus lisääntyy. Niiden samanaikainen käyttö lisää kuitenkin merkittävästi haittavaikutusten riskiä..

On huomattava, että suuren määrän suoritettujen tutkimusten tulokset eivät jätä epäilemättä ibuprofeenin ja parasetamolin yhdistelmän etua monoterapiaan nähden. Tämä yhdistelmä on tunnustettu turvalliseksi ja kustannustehokkaaksi, mutta mikä tärkeintä, se tarjoaa vakaan terapeuttisen vaikutuksen erilaisten etiologioiden kipu-oireyhtymän eliminoinnissa..

Luettelo lääkkeistä, jotka sisältävät ibuprofeenia ja parasetamolia:

  • Seuraava;
  • Ibuklin kapseleissa, Ibuklin Junior dispergoituvissa tableteissa 2–12-vuotiaille lapsille;
  • Brustan;
  • Nurofen Long;
  • Nurofen Multi -oire;
  • Khairumat;
  • Brufica plus, jousitus.

Novigan on toinen yhdistelmävalmiste ibuprofeenin kanssa, jota on täydennetty pitofinonihydrokloridilla ja fepiveriniumbromidilla. Molemmilla lisäkomponenteilla on rentouttava vaikutus sisäelinten sileisiin lihaksiin.

Analogit

Ibuprofeenin tehokkain ja edullisin analogi on epäilemättä parasetamoli. Kokeiden tulosten mukaan se ylittää kipua lievittävän vaikutuksen Ibuprofeenilla ja selviytyy erityisen hyvin pään ja nivelten kivusta. Tulehduskipulääkkeet ovat kuitenkin paljon vahvempia Ibuprofeenilla. Molempia lääkkeitä voidaan käyttää kuumeen ja kivun lievittämiseen, mutta Ibuprofeeni sopii paremmin pitkäaikaiseen hoitoon.

Parasetamoli tunnetaan paremmin ja sillä on lievempi vaikutus ruoansulatuskanavaan, joten se voidaan ottaa tyhjään vatsaan. Ibuprofeenin haittana on ärsyttävä vaikutus maha-suolikanavan limakalvoihin, joten sitä juodaan vain aterian jälkeen.

Parasetamolin epäilemätön etu on hinta, koska se on halvempaa paitsi Ibuprofeeni, mutta myös useimmat samanlaiset lääkkeet. Apteekeissa parasetamolitablettien pakkauskustannukset vaihtelevat 5-15 ruplaan.

Ilman monoterapian vaikutusta Ibuprofeenia voidaan käyttää yhdessä parasetamolin kanssa, mutta annos on otettava huomioon. Yli 16-vuotiaat henkilöt voivat vastaanottaa nämä varat yhdessä.

Toinen suosittu ibuprofeenikorvike on asetyylisalisyylihappo tai aspiriini. Sillä ei kuitenkaan ole anti-inflammatorista vaikutusta ja se voi aiheuttaa ruoansulatuskanavan sivureaktioita. Näiden aineiden ottaminen yhdessä on erittäin epätoivottavaa, koska tämä lisää dramaattisesti maha-suolikanavan toksisten vaikutusten riskiä..

Tulehduksen lievittämiseksi Indometasiiniin ja diklofenaaktiin perustuvat varat sopivat hyvin. Jos kipu-oireyhtymä on lopetettava, sinun on kiinnitettävä huomiota Ketorolac-lääkkeisiin: Ketanov, Ketokam, Ketanov jne. Useimmissa tapauksissa tällainen korvaaminen ei kuitenkaan ole täysin samanarvoista: Ibuprofeeniin verrattuna niiden turvallisuusprofiili on huomattavasti alhaisempi.

Metamitsolinatriumiin perustuvat lääkkeet voivat myös auttaa lievittämään kipua ja tulehdusta: Analgin, Baralgin, Pentalgin, Tempalgin, Bellalgin, Bral, Maxigan, Nobol, Revalgin, Andipal jne..

johtopäätökset

Ibuprofeenilla ja sen analogeilla on samanlaiset terapeuttiset vaikutukset, vaikka ne voivat sisältää erilaisia ​​vaikuttavia aineita. Valitusta lääkkeestä riippumatta on tärkeää muistaa, että voit ottaa mitä tahansa lääkettä NSAID-ryhmästä enintään viikon ajan.

Tulehduskipulääkkeiden pääasiallisesti oireenmukainen vaikutus on myös otettava huomioon, koska ne eliminoivat ensisijaisesti oireet eivätkä taudin syytä. Siksi lääkärin tulisi määrittää lääkkeiden antamisohjelma ja annostus..

Ibuprofeeni lievittää erittäin tehokkaasti kipua, tulehdusta ja kuumetta nopeasti. Sen turvallisuus on todistettu kliinisissä tutkimuksissa, ja apteekeista saatavat lääkkeet ja kohtuuhinta tekevät Ibuprofeenista valinnanvaraisen lääkkeen useimmille potilaille..

Samanlaiset lääkkeet voivat olla erinomainen korvike Ibuprofeenille, jos jälkimmäinen on tehoton. Halutun hoidon tuloksen puuttuminen liittyy usein organismin yksilöllisiin ominaisuuksiin. Tässä tapauksessa lääkäri suosittelee lääkettä, joka sopii tietylle potilaalle..

Ibuprofeenitabletit - analogit ja korvikkeet

Tulehdusprosessin ja alemman ruumiinlämpötilan eliminoimiseksi käytetään usein ei-steroidisia tulehduskipulääkkeitä. Monet ihmiset juovat Ibuprofeenia, mutta sillä on monia sivuvaikutuksia, joten jotkut potilaat haluavat korvata sen analogeilla.

Ibuprofeenin määrääminen

Ibuprofeeni on NSAID, joka perustuu saman nimiseen vaikuttavaan aineosaan. Saatavana tabletteina, jotka sisältävät 50 mg vaikuttavaa ainetta. Lapsille he ostavat suspensiomuodon, sitten lääkettä kutsutaan Ibuprofen-Akrikhiniksi. Kun sitä kulutetaan, tapahtuu seuraava farmakologinen vaikutus:

  • kehon lämpötilan lasku;
  • tulehduksen tukahduttaminen;
  • analgeettinen vaikutus.

Tämä johtuu syklo-oksigenaasin, arakidonihapon ja prostaglandiinituotannon toiminnan estämisestä. On kuitenkin muistettava, että ibuprofeeni estää verihiutaleiden aggregaatiota. Siksi verenvuotoriski kasvaa..

Lääke erittyy virtsaan, joten sitä käytetään huolellisesti munuaissairauksiin.

Ibuprofeenia on saatavana paitsi tabletteina myös voiteen muodossa. Tämä laajentaa toiminnan kirjoa. Siksi sen käyttö on jaettu kahteen tyyppiin.

  1. Systeeminen sovellus. Lääke on tarkoitettu tulehdusprosessin poistamiseen, johon liittyy kuume ja tuki- ja liikuntaelimistön kipu, hermokudoksen sairaudet, ENT-elimet, hampaat. Sitä määrätään usein infektioille.
  2. Ulkoinen käyttö suoritetaan lihaskipu, nivelkipu, neuralgia. Tehokas urheiluun liittyvien loukkaantumisten, tahattomien putoamisten yhteydessä.

Annostusohjelma on yksilöllinen. Lääkkeen korkein pitoisuus on tarkoitettu aikuisille. Lapset voivat juoda lääkkeitä, joiden paino on yli 6 kg. Harkitse vasta-aiheita.

Haittavaikutukset ja vasta-aiheet

Kaikki potilaat eivät mieluummin käytä Ibuprofeenia kuumeen ilmetessä. Tähän liittyy paljon sivuvaikutuksia. Ne voidaan havaita jokaisella henkilöllä, varsinkin kun annos ylitetään:

  • pansytopenia;
  • paikalliset ja systeemiset allergiset reaktiot;
  • ruoansulatushäiriöt, heikentynyt ulosteen muodostuminen, dyspeptiset häiriöt;
  • gastriitti, stomatiitti, koliitti, hepatiitti, keltaisuus;
  • munuaisten vajaatoiminta, hematuria, proteinuria, kystiitti, nefriitti;
  • päänsärky, harvoin aivokalvontulehdus;
  • keuhkoputkien astma, bronkospasmi;

Lääke on vasta-aiheinen maha-suolikanavan haavaumien, vakavien sydän- ja verisuonitautien, vakavien maksa- ja munuaisvaurioiden yhteydessä. Sitä ei suositella käytettäväksi raskauden kolmannella kolmanneksella alle 6 kg painaville lapsille. Loput vasta-aiheet ovat suhteellisia. Toisin sanoen lääkettä voidaan juoda systeemisen lupus erythematosuksen, sydämen vajaatoiminnan, diabetes mellituksen kanssa.

Jotkut vasta-aiheista havaitaan paikallisen käytön yhteydessä. Näitä ovat raskaus, imetys, alle 14-vuotiaat lapset. Ei ole suositeltavaa käyttää voidetta, geeliä, jos ihon eheyttä loukataan.

Kuinka valita analoginen?

Monilla potilailla on negatiivinen reaktio Ibuprofeenin käyttöön. Voit käyttää analogeja, jotka kehon on helpompi havaita. Suurin osa lääkkeistä kuuluu NSAID-ryhmään. Luettelo korvikkeista on esitetty taulukossa.

LääkeVaikuttava aineHinta
IbuklinIbuprofeeni, parasetamoli150 - 250
NurofenIbuprofeeni90-200
ParasetamoliParasetamoli10-20
AspiriiniAsetyylisalisyylihappo5-15
MeloksikaamiMeloksikaami60-80

Ibuklin, Nurofen, aspiriini kuuluvat ensimmäisen sukupolven kehitykseen. Niiden vaikutus ihmiskehoon on keskimääräinen; monet haittavaikutukset ovat mahdollisia. Meloksikaami kuuluu toisen sukupolven lääkkeisiin. Siksi sen tehokkuus on paljon suurempi, negatiivisten reaktioiden riski ilmenee vähemmän..

Monet kalliit lääkkeet voivat sisältää samaa ibuprofeenia, parasetamolia koostumuksessa, mutta ne ovat paljon kalliimpia. Tämä johtuu siitä, että niitä valmistavat kalliit lääkeyhtiöt Euroopassa tai Amerikassa. Siksi kustannukset ovat ylihinnoiteltuja, vaikka vaikutus on sama.

Ibuprofeeni tai Ibukliini

Monet ihmiset eivät tiedä, mikä on ero Ibuclinin ja Ibuprofeenin välillä kuumeen ja tulehduksen alentamiseksi. Ero on vaikuttavissa aineosissa. Ibuprofeeni sisältää vain saman nimisen vaikuttavan aineen. Ibukliini sisältää sekä ibuprofeenia että parasetamolia. Siksi sen aktiivisuus kasvaa.

Ibuklinia suositellaan valitsemaan ihmisille, joilla ei ole vasta-aiheita parasetamolin ottamiseen.

Ibuklin on yhdistelmälääke. Se sisältää samanaikaisesti 2 komponenttia, joten anti-inflammatorinen, kuumetta alentava, analgeettinen vaikutus paranee.

Lääke on tarkoitettu käytettäväksi tarttuvien ja tulehduksellisten kipujen, lihaskipu, hermosärky, nivelkipu, algodismenorrea. Vaikutus havaitaan nopeasti, ensimmäisten 30 minuutin aikana. Mutta on paljon sivuvaikutuksia:

  • dyspeptiset häiriöt, maha-suolikanavan tulehdus;
  • unettomuus, masennus, aivokalvontulehdus, kuulon heikkeneminen, näön hämärtyminen;
  • verenpaineen nousu, sydämen vajaatoiminta, verikasvujen määrän väheneminen;
  • bronkospasmi, paikalliset ja systeemiset allergiset reaktiot;
  • munuaistulehdus, turvotus, kystiitti.

Parasetamolin ylimääräisen läsnäolon vuoksi vasta-aiheita on hieman enemmän kuin Ibuprofeenilla. Lääke on sallittu vain 12-vuotiaille lapsille. Tuotetta ei suositella käytettäväksi samanaikaisesti tulehduskipulääkkeitä sisältävien lääkkeiden kanssa..

Mikä on ero Nurofenin välillä?

Nurofen on lääke, joka estää kuumetta, tulehdusta, kipua. Se sisältää myös ibuprofeenia, mutta sen pitoisuus kussakin tabletissa on 3 kertaa suurempi. Se on 200 mg. Nurofenia tuotetaan siirappimuodossa, jota lapset voivat syödä syntymästä lähtien. Ibuprofeenin pitoisuus siinä on pienempi kuin tableteissa. Tuota voiteita potilaille, joilla on nivelkipu, lihaskipu, neuralgia.

Haittavaikutukset ja vasta-aiheet ovat identtisiä Ibuprofeenin kanssa. Niitä esiintyy useammin, koska vaikuttavan aineen pitoisuus on korkea. Mutta lääke soveltuu potilaille, jotka kärsivät voimakkaasta kivusta, jota on vaikea poistaa muilla lääkkeillä. Varoja otettaessa otetaan huomioon seuraavat tekijät:

  • käyttötapa on lyhyt, koska lääkkeen pitoisuuden asteittainen kasvu veressä lisää sivuvaikutusten riskiä;
  • jos potilaan on otettava pillereitä tai siirappia pitkään, ulosteista, verestä ja virtsasta tehdään säännöllisesti laboratoriokokeita, jotka paljastavat poikkeamat;

Kliinisissä tutkimuksissa on osoitettu, että ibuprofeenin pitkäaikainen käyttö vaikuttaa lisääntymisjärjestelmään. Naisilla ovulaatiojakso muuttuu. Mutta nämä seuraukset ovat palautuvia.

Milloin juot parasetamolia?

Parasetamoli on lääke, jolla on sama vaikuttava aine. Se kuuluu kipulääkkeiden, antipyreettien ryhmään. Tämän vuoksi sillä on seuraavat farmakologiset ominaisuudet:

  • anestesia;
  • antipyreettinen vaikutus;
  • tulehdusta estävä vaikutus.

Tämän aikaansaa prostaglandiinien tuotannon tukahduttaminen, vaikutus hypotalamuksen lämpösäätelyn keskukseen. Lääke on tarkoitettu käytettäväksi kivun synnyssä. Esimerkiksi lihaskipu, neuralgia, nivelkipu, palovammat, migreeni, hammassärky. Verrattuna steroideihin kuulumattomiin tulehduskipulääkkeisiin parasetamolilla on paljon vähemmän sivuvaikutuksia:

  • dyspeptiset häiriöt;
  • maksatoksinen vaikutus;
  • verihiutaleiden, leukosyyttien, neutrofiilien, agranulosyyttien määrän väheneminen;
  • paikallinen ja systeeminen allerginen reaktio.

Parasetamoli ylittää istukan esteen. Mutta sikiölle ei ole kielteisiä vaikutuksia (tai kielteisiä vaikutuksia ei ole tunnistettu). Siksi, toisin kuin Ibuprofeeni, sitä voidaan käyttää raskauden aikana. Annostus on hallinnassa, ylimääräisiä pillereitä ei kuluteta. Lääkkeitä määrätään vain viimeisenä keinona.

Kuka tarvitsee juoda aspiriinia?

Aspiriini on asetyylisalisyylihappoon perustuva lääke. Aine kuuluu tulehduskipulääkkeiden ryhmään, joten toimintamekanismi perustuu syklo-oksigenaasin aktiivisuuden estoon. Seuraava farmakologinen vaikutus tapahtuu:

  • kehon lämpötilan lasku;
  • tulehduksen poistaminen;
  • kivun tukahduttaminen;
  • vähentynyt verihiutaleiden aggregaatio.

Käyttöaiheiden kirjo on laaja. Lääkettä käytetään paitsi korkeissa lämpötiloissa myös sydäninfarktin, tromboosin ehkäisyyn. Lääke kuuluu antikoagulanttien ryhmään. Sinun tulisi kuitenkin olla tietoinen sivuvaikutuksista:

  • ruoansulatushäiriöt, maha-suolikanavan ja maksan tulehdus;
  • päänsärky, aivokalvontulehdus, näön heikkeneminen, tinnitus;
  • riittämätön määrä verihiutaleita, punasoluja, hemorraginen oireyhtymä, pidentynyt veren hyytymisaika;
  • munuaistulehdus, munuaisten vajaatoiminta;
  • paikalliset ja systeemiset allergiset reaktiot.

Yhdestä lääkeannoksesta sivuvaikutuksia ei esiinny. Poikkeuksena ovat allergiset reaktiot. Lääke johtaa usein maha-suolikanavan tulehdukseen, mutta tämä vaatii pitkäaikaista hoitoa. Se on vasta-aiheista raskauden 1. ja 3. kolmanneksella. 2. kolmanneksella sitä otetaan varoen tiukkojen ohjeiden mukaan.

Meloksikaamin tehokkuus

Meloksikaami on 2 sukupolven kipulääke, kuumetta alentava lääke. Se kuuluu tulehduskipulääkkeiden ryhmään, joten sen aktiivisuus kehittyy estämällä syklo-oksigenaasia. Toisin kuin Ibuprofeeni, Meloxicam on tehokkaampi. Vaikutus kehoon tapahtuu välittömästi, mikä parantaa potilaan hyvinvointia.

Kokeet ja tutkimukset ovat osoittaneet, että meloksikaamilla on käsinrautraliteetti.

Aine on tarkoitettu käytettäväksi niveltulehdussairauksien, systeemisen nivelreuman, spondylartriitin hoidossa. Toisin kuin muut tulehduskipulääkkeet, sillä on vähän sivuvaikutuksia. Niistä erotetaan seuraavat ehdot:

  • dyspepsia, eroosio ja maha-suolikanavan haavaumat, suutulehdus;
  • huimaus, päänsärky;

Lääke on vasta-aiheinen vain mahahaavan, raskauden ja imetyksen, alle 15-vuotiaiden lasten tapauksessa. Toisin kuin Ibuprofeeni, Meloxicamia voidaan käyttää vakaviin maksavaurioihin, munuaisiin, sydän- ja verisuonijärjestelmään.

Mikä antipyreetti valita?

Lääkärit eivät suosittele alentamaan ruumiinlämpöä, jos se on alle 38,5 astetta. Jos kuume muuttuu voimakkaaksi, on parasta antaa kuumetta alentava aine, joka auttaa sinua tuntemaan olosi paremmaksi sairauden aikana. On erityisen tärkeää tehdä tämä pienille lapsille, koska heillä voi olla kohtauksia kehon lämpötilan nousun taustalla. Tämä johtaa neurologisiin häiriöihin, osan aivojen neuronien tuhoutumiseen..

Useimmat lääkärit suosittelevat parasetamolipohjaisia ​​lääkkeitä. Kuumeista vasta-aineella on korkea aktiivisuus, mutta vähemmän sivuvaikutuksia kuin tulehduskipulääkkeillä. Jos potilaalla on vasta-aiheita tälle lääkeryhmälle, käytetään ei-steroidisia lääkkeitä. Suurin osa lääkkeistä sisältää ibuprofeenia. Sillä on antipyreettinen, anti-inflammatorinen, kipua lievittävä vaikutus.

Tulehduskipulääkkeiden joukosta on parempi tehdä valinta uusimman sukupolven kuumetta alentaviin lääkkeisiin. Lue ensin käyttöohjeet. Joitakin varoja käytetään tapauksissa, joissa vain paikallinen ruumiinlämpö nousee. Esimerkiksi niveltulehduksen, niveltulehduksen kanssa.

Jaa ystäviesi kanssa

Tee jotain hyödyllistä, se ei vie kauan

Ibuprofeeni - tablettien, voiteiden ja vauvan ibuprofeenin analogit

On olemassa monia lääkkeitä - ibuprofeenianalogeja. Niille on ominaista samanlainen terapeuttinen vaikutus, mutta ne eroavat koostumukseltaan. Niitä suositellaan yleensä käytettäväksi, kun Ibuprofeeni aiheuttaa negatiivisia sivureaktioita. Ibuprofeenianalogeja tulisi käyttää vain lääkärin ohjeiden mukaan, itsehoito aiheuttaa aina terveydelle vaaran.

Vaikuttava aine ibuprofeeni

Ibuprofeeni on fenyylipropionihappojohdannainen. Se imeytyy nopeasti ruoansulatuskanavaan ja pääsee verenkiertoon. Sen vaikutusmekanismi liittyy siihen, että se pystyy estämään prostaglandiinien synteesin. Nämä aineet ovat välittäjä tulehdusreaktioissa, jotka aiheuttavat kipua ja nousevat ruumiinlämpö..

Annostelun jälkeen ibuprofeenin maksimipitoisuus veressä saavutetaan 2 tunnin kuluttua. Lisäksi se jakautuu tasaisesti kaikkiin kudoksiin. Tämän avulla voit vähentää kipua nopeasti ja lievittää kuumetta eri patologioissa..

Vaikuttava aine metaboloituu melkein kokonaan maksassa. Hajoamistuotteet - metaboliitit - erittyvät melkein kaikki virtsaan ja pieni osa suoliston läpi. Tämä tarkoittaa, että Ibuprofeeni aiheuttaa paljon stressiä maksaan ja munuaisiin. Sen pitoisuus veressä alkaa laskea nopeasti neljän tunnin kuluttua, mutta vasta päivän kuluttua keho puhdistuu siitä täysin.

Käyttöaiheet ja vasta-aiheet

Ibuprofeenia pidetään tehokkaana tuki- ja liikuntaelinten sairauksissa. Sen lisäksi, että se lievittää kivun oireyhtymää pitkään, sen anti-inflammatoriset ominaisuudet nopeuttavat hoitoprosessia.

Lääke on esitetty tällaisille patologioille:

  • osteokondroosi;
  • niveltulehdus;
  • niveltulehdus;
  • kihti;
  • reumatismi;
  • radikuliitti jne..

Lisäksi lääkettä voidaan käyttää ambulanssilääkkeenä erilaisten lihas- ja nivelkipujen hoitoon. Ibuprofeenia käytetään laajalti kivun ja kuumeen lievittämiseen vilustuminen ja flunssa. Mutta näissä tapauksissa on suositeltavaa käyttää sitä, kun ruumiinlämpö on noussut yli 38,5 ° C..

Tänään Ibuprofeenia määrätään seuraavien sairauksien monimutkaisessa hoidossa:

adnexitis - kohdun lisäkkeiden tulehdus;

proktiitti - peräsuolen ja sigmoidisen paksusuolen limakalvon tulehdus;

ENT-elinten sairaudet jne..

Ibuprofeenitabletteja ei ole määrätty alle 12-vuotiaille lapsille. Harvinaisissa tapauksissa sitä saa käyttää yli 20 kg painavien yli 6-vuotiaiden vauvojen hoitoon. Muiden lomakkeiden käyttö on kuitenkin sallittua. Myös vasta-aihe on yli 60-vuotiaiden ikä..

Lääkettä ei ole määrätty, jos potilaalla on diagnosoitu mahahaava.

Se on vasta-aiheinen seuraavissa tapauksissa:

  • yliherkkyys yksittäisille komponenteille;
  • vakavissa maksan ja munuaisten toiminnan rikkomuksissa;
  • kohtalainen ja vaikea sydämen vajaatoiminta;
  • raskauden kolmannella kolmanneksella.

Ibuprofeenihoito on tarpeen suorittaa erittäin huolellisesti raskauden ensimmäisen kolmanneksen aikana. Tämä johtuu siitä, että se kulkee helposti istukan läpi. Siksi sikiön sisäelinten muodostumisen aikana se voi aiheuttaa kohdunsisäisten poikkeavuuksien kehittymisen. Myös imetyksen aikana ei ole toivottavaa käyttää sitä hoitoon johtuen siitä, että vaikuttava aine tunkeutuu äidinmaitoon.

Lääkettä käytetään erittäin huolellisesti seuraavien läsnä ollessa:

  • Hypertensio.
  • Diabetes mellitus.
  • Astma.
  • Hematopoieettisen järjestelmän ongelmat.
  • Näön hermopatologiat.

Mikä on parempi - ibuprofeeni tai parasetamoli?

Hyvin usein on kysymys siitä, mikä on parempi - parasetamoli tai ibuprofeeni. Lääkkeillä on samanlainen oireenmukainen vaikutus. Viimeaikaiset laboratoriotutkimukset ovat osoittaneet, että Ibuprofeenilla on voimakkaampi kuumetta alentava vaikutus, minkä vuoksi vasta-aiheiden puuttuessa se on suositeltavaa tarvittaessa lievittää kuumetta.

Toisaalta parasetamoli lievittää päänsärkyä ja nivelkipuja nopeammin, mutta ibuprofeeni pystyy lievittämään kuukautisoireyhtymän tilaa. Mitä tulee kurkkukipuun, molemmilla lääkkeillä on sama vaikutus. Mutta poskiontelotulehduksen tai välikorvatulehduksen kanssa Ibuprofeeni on hyödyllisempi tulehdusta estävien ominaisuuksiensa vuoksi..

On myös mahdollista sanoa, mikä on parempi, ottaen huomioon, kuinka myrkyllisiä nämä lääkkeet ovat yliannostuksessa:

Parasetamoli voi aiheuttaa vakavia maksavaurioita. Sen käyttö on erityisen vaarallista yhdessä alkoholin kanssa, se voi aiheuttaa peruuttamattomia muutoksia elimen rakenteessa..

Ibuprofeeni on haitallisempi munuaisille. Se voi myös lisätä aivohalvauksen ja sydänkohtauksen riskiä...

Jos noudatat käyttöohjeita, parasetamoli johtaa hyvin harvoin sivuvaikutuksiin. Joskus voi esiintyä allergisia reaktioita, jotka eivät uhkaa terveyttä. Mutta Ibuprofeenin käytön yhteydessä haittavaikutukset ovat hyvin yleisiä. Erityisesti ongelmia syntyy maha-suolikanavasta limakalvon haavaumien muodossa.

Lääkkeen Ibuprofeenin analogit tabletteina

Ibuprofeenin lähimmät analogit:

  • Aspiriini;
  • Parasetamoli;
  • Analgin;
  • Indometasiini.

Kaikki edellä mainitut varat erotetaan siitä, että ne sisältävät toista vaikuttavaa ainetta. Tämä tarkoittaa, että lääkkeitä voidaan ottaa, jos Ibuprofeenille on yksilöllinen sietämättömyys..

Aspiriini on lähinnä analogia kehoon kohdistuvalla kuumetta alentavalla vaikutuksellaan. Vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo. Se voi aiheuttaa vakavia sivuvaikutuksia ja sillä on monia vasta-aiheita. Erityisesti se voi vaikuttaa negatiivisesti ruoansulatuskanavan elimiin..

Turvallisempi analogi on parasetamoli. Sitä käytetään lievittämään kipua ja alentamaan kuumetta, mutta sen pitkäaikainen käyttö on vaarallista, koska sillä on negatiivinen vaikutus maksasoluihin. Toisaalta tämä lääke on vähemmän vaarallinen ruoansulatuskanavalle, on jopa sallittua ottaa se tyhjään vatsaan..

Analgin kuuluu myös ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden ryhmään. Sen vaikuttava aine on natriummetamitsoli. Se imeytyy nopeasti ruoansulatuskanavaan, joten terapeuttinen vaikutus ilmenee puolessa tunnissa ja kestää jopa useita tunteja. Vaikuttava aine kykenee estämään hermopäätteet, minkä vuoksi kipusignaaleja ei lähetetä aivoihin. Lisäksi lääkkeellä on antipyreettisiä ja anti-inflammatorisia vaikutuksia..

Analgin on paras päänsärkyjen ja migreenien hoitoon, se on tehokas kylmän tai infektion aiheuttamaan kuumeen. Lääkitys on suositeltavaa ottaa antibioottien kanssa, tässä tapauksessa jälkimmäisen terapeuttinen vaikutus kiihtyy. Lisäksi analginia käytetään hematopoieettisten elinten sairauksiin sekä leikkauksen jälkeen. Mutta nivel- ja lihaskipujen kanssa analgiini ei ole kovin tehokas. Lisäksi ei ole suositeltavaa ottaa sitä angina pectoriksen, sinuiitin, välikorvatulehduksen ja nuhan monimutkaisessa hoidossa..

Indometasiini on halpa lääke, joka voidaan korvata myös Ibuprofeenilla. Analogilla on hyvät tulehdusta estävät ominaisuudet, mutta indometasiini ei ole kovin sopiva lääke lämmön ja kivun lievittämiseen. Sitä käytetään useimmiten tuki- ja liikuntaelinten sairauksien hoidossa. Tällä lääkkeellä on monia vasta-aiheita ja sivuvaikutuksia, joten se ei sovi alle 14-vuotiaille lapsille..

Lääkkeitä, jotka sisältävät saman vaikuttavan aineen, mutta samalla niiden koostumusta on jonkin verran muutettu, pidetään myös analogeina. Yleensä niitä käytetään, jos lääkettä ei ole myynnissä tai sen hinta on paljon korkeampi. Tällaisilla lääkkeillä on samanlainen terapeuttinen vaikutus, mutta jotkut erot voivat olla vasta-aiheita ja mahdollisia sivureaktioita.

Yleinen analogi on Nurofen. Sitä tulee eri muodoissa, joten sitä on helpompi annostella. Vaikuttavuudeltaan lääke on täysin identtinen Ibuprofeenin kanssa. Vasta-aiheet ja sivuvaikutukset ovat myös yhtäpitäviä..

Yhdistettyjä varoja pidetään myös analogeina. Erityisesti NEXTillä on suuri kysyntä. Se sisältää ibuprofeenia ja parasetamolia. Tämä yhdistelmä vaikuttavia aineosia parantaa huomattavasti lääkkeen kipua lievittäviä ja kuumetta alentavia ominaisuuksia. Lääkettä ei tule käyttää traumaperäisten ja postoperatiivisten oireyhtymien lievittämiseen. Se on kielletty raskauden aikana ja huonolla veren hyytymisellä. Useimmiten sitä määrätään vilustumiselle, johon liittyy korkea kuume ja kuume..

MIG: ää pidetään myös tehokkaana. Valtavan määrän lisäkomponenttien vuoksi lääke lievittää päänsärkyä hyvin, mutta on suositeltavaa ottaa se vain neurologisten kohtausten lievittämiseksi..

Ulkomaalaisista lääkkeistä intialainen lääke Novigan on kuuluisa. Se sisältää useita vaikuttavia aineita: ibuprofeenia, pitofenonihydrokloridia ja fenpiveriniumbromidia. Suuren tehokkuudensa vuoksi sitä määrätään vain yli 16-vuotiaille lapsille. Sen lisäksi, että lääkkeellä on kipua lievittäviä ja anti-inflammatorisia vaikutuksia, se pystyy lievittämään sileiden lihasten kouristuksia. Se on tehokas kuukautisten oireyhtymään.

Ibuprofeenin absoluuttinen analogi on puolalainen lääke Ibuprom. Sitä tuotetaan vain tabletteina, sitä määrätään yli 12-vuotiaille potilaille. Sen hinta on paljon korkeampi, mutta arvioiden mukaan sivuvaikutuksia on vähemmän. Lääkkeen käyttöaiheet ovat identtiset Ibuprofeenin kanssa.

Ibuprofeenivoide ja geelianalogit

On myös monia geelin ja voiteen analogeja. Yksi tunnetuista lääkkeistä on Dolgit, jolla on sama vaikuttava aine. Niveliin levittämisen jälkeen tämä lääke parantaa niiden liikkuvuutta ja vähentää turvotusta. Korjauskeino on esitetty erilaisille vammoille. Sitä käytetään alaselän kivun, niveltulehduksen, bursiitin ja muiden vastaavien sairauksien hoitoon. Hyvin usein sitä käytetään olkapäiden liikkeiden jäykkyydessä..

Toinen analogi, diklofenaakki, perustuu vaikuttavaan aineeseen diklofenaakkidietanoliamiini. Tätä lääkettä käytetään selkärangan kipuun, hermosärkyyn, lihaskipuihin. Sen avulla kipu-oireyhtymä lievittyy vammojen taustalla sekä leikkauksen jälkeisenä aikana. Lääke on tarkoitettu reumaattisten sairauksien sekä nivelten tulehdusprosessien hoitoon.

Diclac-geeliä määrätään usein nivelten ja lihasten, nivelsiteiden ja jänteiden paikallisen tulehduksen lievittämiseksi. Se on myös analogi, jossa vaikuttava aine on natriumdiklofenaakki. Lääke on melko vahva, joten sinun on yhdistettävä se muihin lääkkeisiin erittäin huolellisesti..

Toinen tehokas voide on Bystrumgel, jolla on laaja vaikutusvalikoima. Sitä määrätään erilaisille nivelten ja lihasten patologioille. Se sisältää vaikuttavana aineena ketoprofeenia.

Valmisteet - lasten ibuprofeenin analogit

Lasten lääketieteen analogeista suosituin on Nurofen-siirappi. Se on tarkka korvike ja tulee siirapin muodossa. Sitä määrätään 3 kuukauden - 12 vuoden ikäisille lapsille. Annostus vaihtelee iän mukaan. Pakkaukseen sisältyy erityinen ruisku, joka helpottaa tarkkaa annostusta. Lääke on erittäin tehokas ja kestää 8 tuntia. Vasta tämän ajan jälkeen se saa vastaanottaa.

Toinen analogi on lääke Nise, jota valmistetaan tabletteina ja suspensiona. Ensimmäisessä tapauksessa lääke on määrätty 3 vuoden kuluttua, ja suspensio on tarkoitettu pääsylle 2 kuukaudesta 12 vuoteen. Lääke sisältää nimesulidia. Tämä aine pystyy vähentämään kuumetta ja vähentämään kipua ja tulehdusta. Lääkettä pidetään tehokkaana nivel- ja lihaskipuun..

Panadolia käytetään laajalti lämpötilan alentamiseen. Tämä analogi on hyväksytty käytettäväksi 3 kuukauden - 12 vuoden ikäisillä lapsilla. Se valmistetaan suspensiona. Lämpötilaa voidaan laskea jopa 6 tunniksi. Lääke voidaan antaa uudelleen vasta määritetyn ajan kuluttua. Koska vaikuttava aine on parasetamoli, yliannostus on erittäin vaarallista..

Saat Lisätietoja Migreeni