Ero parasetamolin ja asetyylisalisyylihapon välillä

Parasetamoli ja asetyylisalisyylihappo (aspiriini) sisältyvät ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden ryhmään. Niitä käytetään kuumetta alentavina aineina. Tai käytetään kipulääkkeinä kivun oireiden lievittämiseen.

Antipyreetit ovat ryhmä antipyreettisiä lääkkeitä, toimintaperiaate, joka perustuu hypotalamuksen lämpösäätelypisteen vähentämiseen.

Molemmat lääkkeet on määrätty:

  • hypertermiassa, jonka aiheuttavat virukset tai bakteerit;
  • kun kipu kurkkukivun tai hammassärkyjen aikana;
  • huolissaan henkisestä tai fyysisestä väsymyksestä johtuvista päänsärkyistä;
  • kroonisen tulehduksen aikana.

Molemmat lääkkeet kuuluvat samaan ryhmään, mutta niiden toiminta ja sivuvaikutukset eroavat toisistaan.

Parasetamolin ja asetyylisalisyylihapon karakterisointi

Asetyylisalisyylihapon ominaisuudet

Asetyylisalisyylihappo auttaa flunssa, vilustuminen, SARS, antipyreettisenä aineena. Poistaa nivelkiput, päänsärky.

Aspiriinilla on voimakas analgeettinen ominaisuus.

Samanaikaisesti asetyylisalisyylihappo kuuluu antiagreganteihin. Nämä ovat lääkkeitä, jotka estävät verihiutaleita tarttumasta yhteen ja ohentavat verta. Ota ennaltaehkäiseviin tarkoituksiin 100 mg päivässä. Näin ollen veren juoksevuus säilyy eikä veritulppia muodostu..

Aspiriinia määrätään kliinisissä protokollissa iskeemisten aivohalvausten ja sydänkohtausten ehkäisyyn ja hoitoon. Määrätty stentin ja sepelvaltimon ohitussiirron jälkeen.

Lääkettä käytetään tapauksissa:

  • nivelreuma;
  • tarttuva sydänlihastulehdus;
  • päänsärky, myosiitti, neuralgia;
  • aivohalvausten ja sydänkohtausten, kaihien ehkäisy.

Aspiriinin sivuvaikutukset

Asetyylisalisyylihappoa käytettäessä esiintyy sivuvaikutuksia:

  • lääke ärsyttää vatsaonteloa. Vaarana on, että aspiriini voi aiheuttaa verenvuotoa;
  • aspiriinia ei ole tarkoitettu raskaana oleville ja imettäville naisille. Raskaana olevilla naisilla verenvuoto on mahdollista keskenmenoon asti;
  • lääke on vasta-aiheinen alle 12-vuotiaille lapsille. Tämä on erityinen riskiryhmä. Hallitsematon käyttö voi aiheuttaa Reinin oireyhtymän. Ehtoon liittyy
  • kuume ja mielenterveys. Mahdollinen maksan ja munuaisten häiriö;
  • vaarassa kärsiä keuhkoputkien astmasta ja muista hengityselinten allergisista häiriöistä;
  • aspiriinia ei suositella kroonisen nuhan, sikainfluenssan, anemian, kilpirauhasen ongelmien ja K-vitamiinin puutoksen yhteydessä.

Parasetamolin ominaisuudet

Parasetamoli on tehokas kuumetta alentava aine. Jos lämpötila on korkea, voit juoda tätä antipyreettiä ennen ambulanssin saapumista..

Lääkettä käytetään tapauksissa:

  • virusten tai bakteerien aiheuttama lämpötilan nousu;
  • angina pectoris, hammassärky;
  • migreeni;
  • krooniset tulehdusprosessit.

Nopea imeytyminen antaa kivunlievityksen vaikutuksen puolessa tunnissa. Kuume häviää kahden tunnin kuluttua.

Parasetamolilla ei ole melkein vasta-aiheita. Lääke on määrätty jopa imeväisille.

Parasetamolin ottaminen varoen

Lääkkeen käytössä on oltava varovainen niille, jotka:

  • maksa- tai munuaisongelmat;
  • potilaat, joilla on allergisia reaktioita;
  • raskaana oleville ja imettäville äideille lääkettä suositellaan erityistapauksissa lääkärin luvalla.

Ilman ilmeisiä sivuvaikutuksia ja lievää terapeuttista vaikutusta parasetamolia voidaan pitää parempana kuin aspiriinia.

Samankaltaisuus

On syytä korostaa, että molemmat lääkkeet ovat oireenmukaisia. Vähentää kuumetta, lievittää kipua, mutta ei käsittele syytä. Jos et säilytä annostusta ja antotiheyttä, molemmat lääkkeet vahingoittavat maksaa ja munuaisia..

Ero

Parasetamolin ja asetyylisalisyylihapon välinen ero tavallisissa komplikaatioissa aspiriinin käytön yhteydessä.

Aspiriini vähentää kuumetta nopeammin. Parasetamoli toimii lievästi ja on tarkoitettu imeväisille.

Mikä on halvempaa

Jos puhumme hinnasta, niin molemmat venäläisten valmistajien lääkkeet ovat saatavilla 3-5 ruplaan..

Mikä on parempi - parasetamoli tai asetyylisalisyylihappo

Lopuksi päättää lääkkeen valinnasta, sinun on muistettava kunkin ominaisuudet.

Asetyylisalisyylihappo alentaa lämpötilaa tehokkaasti ja nopeasti. Mutta on viruksia, jotka vaikuttavat negatiivisesti maksasoluihin. Aspiriini vaikuttaa näihin samoihin soluihin. Siten tapahtuu tärkeä elimen voimakas tappio sen solujen tuhoutumiseen saakka..

Kehittyy vaikea Reyen oireyhtymä, jossa kuolleisuus on jopa 90%. Reyen oireyhtymää pidetään aspiriinin komplikaationa.

Bakteerien aiheuttamien sairauksien suhteen aspiriini on varsin tehokas. Esimerkiksi angina pectoris tai pyelonefriitti.

Parasetamoli ei hallitse kuumetta niin nopeasti, mutta on turvallista.

On vielä valittava nopeasti toimivan, tehokkaan, riskiin perustuvan lääkkeen tai turvallisen, vähemmän tehokkaan, miedon lääkkeen välillä..

Diabeteksen kanssa

Parasetamoli

Jos potilaalla on diabetes mellitus, parasetamolia voidaan käyttää. Mutta tällaisessa taudissa suojaavat toiminnot vähenevät. Ja lääkkeen pitkäaikainen käyttö tai yliannostus vahingoittaa maksaa ja munuaisia.

Siksi ennen parasetamolin käyttöä vaaditaan pakollinen lääkärin kuuleminen..

Asetyylisalisyylihappo

Diabeteksessa verensokeri on korkea, mikä lisää veren viskositeettia. Aspiriini ennaltaehkäisevinä annoksina poistaa tämän ongelman ja normalisoi sokeritasot.
Diabetes mellituksen yhteydessä ilmenee sydämen rytmihäiriöitä, kuten angina pectoris, rytmihäiriöt, takykardia. Lääkkeiden ottaminen asetyylisalisyylihapolla ennaltaehkäisevissä tarkoituksissa auttaa välttämään nämä ongelmat..

Ehkäisyyn lääkärit määräävät 100 mg aspiriinia päivässä. Ota lääke aterioiden jälkeen veden, kivennäisveden, maidon kanssa. Lääketieteiden tohtori, lääkäri - terapeutti, kardiologi, TV-ohjelman "Elämä on terve!" Elena Malysheva väittää, että tutkimukset osoittavat, että 40 mg aspiriinia päivässä riittää ennaltaehkäisyyn..

Molempia lääkkeitä voidaan käyttää diabeteksen hoitoon. Mutta kutakin yksittäistä tapausta tarkastellaan erikseen. Kuten tavallista, on noudatettava pääsääntöä - lääkärin kuulemista.

Lämpötilassa

Parasetamoli

Parasetamolia ja asetyylisalisyylihappoa määrätään lämpötilassa.

Mutta sinun on otettava huomioon vasta-aiheet parasetamolia käytettäessä:

  • huumeiden suvaitsemattomuus;
  • munuaisten ja maksan patologia;
  • varoen ja lääkärin suositusten mukaan raskaana oleville ja imettäville naisille.

Parasetamoli laskee lämpötilaa 2 tunnin kuluttua. Päivittäinen annos on jaettu 3 annokseen. Ota lääke 1-1,5 tuntia syömisen jälkeen.

Annostus riippuu lääkärin määräyksestä ja vapauttamisen muodosta.

200 mg ja 500 mg tabletit:

  • 3--12-vuotiaat lapset 2 g päivässä;
  • aikuiset 4 g päivässä.
  • kolmen kuukauden - 1 vuoden ikäiset lapset enintään 5 ml päivässä;
  • 1–5-vuotiaat lapset enintään 10 ml päivässä;
  • 5–12-vuotiaat lapset enintään 20 ml päivässä;
  • aikuiset enintään 40 ml päivässä.

Peräpuikot vapautetaan 100, 250, 500 mg vaikuttavana aineena.

Levitä 3-4 kertaa 60 mg / kg / vrk:

  • 1 kuukauden - kolmen vuoden ikäiset lapset 15 mg / kg;
  • 3--12-vuotiaat lapset enintään 2 g päivässä;
  • aikuiset ja yli 60 kg painavat lapset - enintään 4 g päivässä.

Asetyylisalisyylihappo

Asetyylisalisyylihappo korkeissa lämpötiloissa toimii tehokkaasti ja nopeasti. Yksi annos on 500 mg. Matkan varrella nivelkivut vetäytyvät, hyvinvointi paranee.

Pehmeät aspiriinitabletit, jotka sisältävät 400 mg asetyylisalisyylihappoa ja 240 mg askorbiinihappoa tai C-vitamiinia, ovat osoittautuneet hyvin. 1 tai 2 tablettia liuotetaan 200 ml: aan vettä ja juodaan välittömästi. Ota 4 tunnin välein, 3 päivän välein.

Voinko juoda yhdessä

Parasetamoli, asetyylisalisyylihappo ja kofeiini ovat osa sitramonia. Siksi on mahdollista käyttää näitä kahta lääkettä samanaikaisesti. Mutta yhdessä ne ärsyttävät mahalaukun, vahingoittavat maksaa ja munuaisia..

Jos puhumme arvosteluista, lääkärit puhuvat positiivisesti saksalaisen Bayerin valmistajan aspiriinista.

Lääkäreiden arviot aspiriinista

Ivanov O.O. phlebologist, luonnontieteiden kandidaatti, 12 vuoden kokemus
Alkuperäinen lääke Bayerilta. Kätevä julkaisu, riittävä hinta. Ruoansulatuskanavan sairauksia sairastavilla potilailla on sivuvaikutuksia. Välttämätön akuuttien SS-tapahtumien ehkäisyssä. Kätevä ja kirkas pakkaus. Läpipainopakkauksessa on muotoilu, joka minimoi unohtuneen lääkeannoksen, erityisesti vanhuksille.

Melnikova O.A. hammaslääkäri, 23 vuoden kokemus
Erinomainen valmistelu. Erittäin kätevä ja fysiologinen (vähäisillä sivuvaikutuksilla keholle) liukoinen vapautumismuoto. Bayer on tunnettu tuotemerkki, jolla on erinomainen maine. Käytän samanlaista lääkettä (aspiriini C-vitamiinilla) koko perheelle parantamaan hyvinvointia, kun ensimmäiset vilustumisoireet ilmaantuvat, ja lievittämään kohtalaista päänsärkyä. Lääke on hyvin siedetty, se toimii nopeasti, veren ohenemisen vuoksi, se parantaa merkittävästi kehon yleistä tilaa mahdollisimman lyhyessä ajassa. Annostusta on noudatettava.

Tsyganok S.A. silmälääkäri, 9 vuoden kokemus
Erinomainen lääke, erinomainen teho vieroitusoireissa!
Suuri mahalaukun verenvuodon riski. Hallitsematon pääsy potilaisiin, joilla on suuri kardiovaskulaaristen komplikaatioiden riski.
Yleensä vuosisadan lääkkeellä on sekä vahvuuksia että monia sivuvaikutuksia niille, jotka pitävät sitä samanlaisena kuin vitamiinit.

Potilaiden arvostelut aspiriinista

Andrey V.
Jokainen henkilö otti aspiriinia. Lääke on tehokas ja sitä käytetään erilaisissa sairauksissa. Sitä käytetään antipyreettisenä, kipulääkkeenä, sydän- ja verisuonitautien ehkäisyyn. Viimeaikaiset tutkimukset ovat osoittaneet, että aspiriinia voidaan käyttää syövän ehkäisyyn. Kun loukkaantuin käteni, tulehdus alkoi, kipu oli vakava, särkylääkkeet eivät auttaneet. Otin 2 aspiriinitablettia, kipu väheni, olin hyvin yllättynyt siitä, että yksinkertainen aspiriinikipu lievitti ja pelasti minut, kunnes pääsin sairaalaan.

Elena I.
Hyvää iltaa! Päätin jakaa palautteeni farmaseuttisesta tuotteesta "Aspiriini". Tämä lääke on ainakin legenda Neuvostoliiton lääketieteestä, luulen niin, koska sikäli kuin muistan, sitä käytettiin jatkuvasti vakavien vilustumisten hoitoon, yleensä sitä käytetään näissä tapauksissa yhdessä parasetamolin kanssa. Maan finanssikriisin yhteydessä "aspiriini" on erityisen merkityksellinen, koska sillä on laaja kirjo toimintaa, sen kustannukset ovat alhaiset ja kaikki kuulevat sen, ja sitä käytetään myös jokapäiväisessä elämässä. Hyvin usein, kun Jumalan kiitos, kaikki perheenjäsenet ovat terveitä, käytämme aspiriinia kaikenlaisessa suolassa säilöntäaineena.

Olga B.
Aspiriini on lääke, jota olen henkilökohtaisesti käyttänyt joka päivä monien vuosien ajan. Pohjimmiltaan näen sen päätehtävän itselleni halpana ja vaarattomana verenohennuslääkkeenä. Minulla on tyypin 1 diabetes, joten vereni on paksumpi kuin keskimääräisen ihmisen veri, koska siinä on korkea sokeri. Tämä tiheys tuntuu erityisesti kesällä, jolloin lämmön vaikutuksesta on vaikeampaa hengittää, kävellä, työskennellä, päänsärky ja verenpaine nousee. Siksi tarvitsen antikoagulantteja ja jatkuvasti. Markkinoilla on monia, nämä ovat Detralex ja Phlebodia sekä Heparin-tabletit, mutta vaikka ottaisit yhden tabletin päivässä, voit rikkoutua. Joten otan 1/4 kuohuvaa tablettia painostani lasilliseen vettä päivässä ja tunnen sen hyvältä. Tällä annoksella vatsani ei kärsi. Luonnollisesti, koska pääkomponentti on asetyylisalisyylihappo ja itse lääke kuuluu ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden ryhmään, lääkettä ei tule ottaa tyhjään vatsaan..

Lääkäreiden arvostelut parasetamolista

Gorshenina Yu.A. hammaslääkäri, 10 vuoden kokemus
Aika testattu lääke. Minua kohdeltiin myös lapsena. Usein on tarpeen antaa 1/2 tablettia lapsille, kun nykyaikaiset lääkkeet eivät pysty selviytymään. Allergisia reaktioita ei havaittu. Alkaa toimia melko nopeasti ja tehokkaasti, pitkään. Katkera. Suosittelen ostamaan se autolääkekaapin lisäksi yhdessä analginin kanssa.

Merzlyakov O.E. -hammaslääkäri, 13 vuoden kokemus
Suhteellisen nopea toiminta. Toimii varovasti ja melkein heti sen jälkeen, kun olet ottanut 30 minuuttia varmasti. Sillä on vähiten sivuvaikutuksia. Ei kovin maukas tuote. Katkera. Todellinen "parrakas" huume sanan hyvässä merkityksessä ja testattu ajallaan. Ei ole sellaista lääkäriä, joka ei olisi koskaan määrittänyt parasetamolia.

A.V.Zinchenko NL, tohtori, 10 vuoden kokemus
Parasetamolia ENT-käytännössä käytetään myös melko usein lapsilla korkeissa lämpötiloissa, lievän kivun lievittämiseen ja leikkauksen jälkeisenä aikana. Hinta on naurettava, ja laatu on ollut korkea vuosikymmenien ajan.
Parasetamolin käyttäminen, noudattaen tarkasti ohjeita, yliannostuksen yhteydessä ovat mahdollisia haittavaikutuksia pahoinvoinnin ja hypotermian muodossa.

Potilaiden arvostelut parasetamolista

Ekaterina V.
Olin kuullut tästä lääkkeestä pitkään, mutta jotenkin en kiinnittänyt siihen huomiota, ennen kuin lääkäri oli määrännyt sen sairaalassa. Keisarileikkaus tehtiin, ompeleet ovat erittäin tuskallisia ensimmäisten päivien aikana, ja koska imetät vauvaa, et voi käyttää voimakkaita särkylääkkeitä. Ja lääkäri neuvoi minua juomaan parasetamolia. Mitä voin sanoa, itse asiassa erittäin hyvä lääke, kivut ovat vähentyneet ja terveydentila on parantunut. Nyt aina lääkekaapissani. Lääke on itse asiassa erittäin kunnollinen, se auttaa myös päänsärkyä ja hammassärkyä. Jos tunnen yhtäkkiä olevani sairas, otan myös lääkkeen. Sopii myös lapsille. Hyvä työkalu vähän rahaa varten!

Ekaterina A.
Olen käyttänyt parasetamolia jo noin 20 vuotta, se on aina kukkarossani. Sen tärkeimmät edut ovat hinta ja tehokkuus. Apteekissa joka kerta, kun he tarjoavat lääkkeen ostamista viisi kertaa kalliimmaksi, tärkein vaikuttava aine on parasetamoli. Lämpötila laskee nopeasti, ei ole sivuvaikutuksia, en yleensä nuku nukkumaan sen jälkeen. Kun hän tuli raskaaksi, hänelle määrättiin juo se päänsäryn aikana, ennen raskautta hän otti aina toisen lääkkeen. Pillerin ottamisen jälkeen pää menee 10-15 minuutissa. Pakkauksessa on useita rakkuloita, se on kätevä ottaa mukaan.

Svjatoslav S..
"Parasetamoli" on lääke, joka on todistettu kerta toisensa jälkeen. Olen henkilökohtaisesti vakuuttunut antipyreettisen toiminnan tehokkuudesta. Lisäksi parasetamoli on hyvä kipulääke. Tämä lääke sopii sekä aikuisille että lapsille, nuorille. Hinta ei ole kalliimpi kuin aktiivihiili, joten älä huoli. Otan sen aina, kun vuodenajat tai sää muuttuu paineen vuoksi, ja se auttaa minua paljon. Miinuksista voidaan vain huomata, että "parasetamoli" aiheuttaa runsaasti hikeä, ehkä sen pitäisi olla niin, mutta silti. Kehotan sinua ottamaan tämän lääkityksen, jos tulet kylmään.

Parasetamolin ja aspiriinin käyttö

Yleisimmät lääkkeet, joita useimmiten löytyy kotilääketieteellisestä kaappista, ovat parasetamoli (kansainvälinen nimi parasetamoli) ja aspiriini tai kuten sitä kutsutaan myös asetyylisalisyylihapoksi (ASA). Nämä lääkkeet ovat samanlaisia ​​vaikutuksiltaan kehoon, ja niillä on myös kipua lievittäviä ja antipyreettisiä vaikutuksia. On kuitenkin huomattava, että parasetamolilla ja ASA: lla on sekä erityisiä etuja että joitain haittoja sekä eroja. Yleensä niitä käytetään vakavan kuumeen ja tulehduksen poistamiseen, joihin liittyy kipu-oireyhtymiä..

Muistiinpanoon! Sekä parasetamolia että ASA: ta on käytettävä hoidon aikana ohjeiden mukaisesti rikkomatta päivittäistä annosta. Muuten näiden lääkkeiden liiallisesta käytöstä johtuen henkilöllä voi olla voimakkaita sivuvaikutuksia ja vakavia terveysongelmia..

  1. Parasetamolin ja aspiriinin vuorovaikutuksen piirteet yhdessä
  2. Käyttöaiheet samanaikaiseen käyttöön, miten sitä käytetään oikein hoidon aikana
  3. Aspiriini ja parasetamoli yhdessä lämpötilasta aikuisille
  4. Tehokkain lämpötilassa
  5. Suositukset aspiriinin käytöstä parasetamolin jälkeen
  6. Ero parasetamolin ja aspiriinin välillä
  7. Parasetamolitablettien koostumus
  8. Parasetamoliin, asetyylisalisyylihappoon ja kofeiiniin perustuvat yhdistetyt kipulääkkeet

Parasetamolin ja aspiriinin vuorovaikutuksen piirteet yhdessä

Useimpia ihmisiä kiinnostaa täysin luonnollinen kysymys, joka syntyy korkeassa lämpötilassa ja jota ei voida poistaa millään tavalla: onko mahdollista ottaa aspiriinia ja parasetamolia samanaikaisesti ja missä tapauksissa se on suositeltavaa? Tähän kysymykseen vastaamiseksi on ensin tarkasteltava näiden lääkkeiden vaikutusta ihmiskehoon..

On huomattava, että nämä aineet kuuluvat niin kutsuttujen ei-steroidisten lääkkeiden ryhmiin, joilla on anti-inflammatorisia ominaisuuksia. Kehon vaikutusmekanismissaan parasetamoli eroaa kuitenkin hyvin ASA: sta. Parasetamoli vaikuttaa pääasiassa kehoon keskushermoston tasolla. Hänellä on myös matala, lievä tulehdusta estävä vaikutus..

Aspiriinilla on päinvastoin korkea anti-inflammatorinen aktiivisuus, se pystyy nopeasti poistamaan vakavan tulehduksen. Sillä on myös paikallinen vaikutus kehoon niissä paikoissa, joissa tulehdusprosessi itse alkaa. Siksi vastaamalla kysymykseen: mitä on parempi käyttää voimakkaan lämpötilan, parasetamolin tai aspiriinin nopeaan poistamiseen, vastaus on yksiselitteinen - aspiriini.

Tärkeä! Sekä parasetamolilla että aspiriinilla on yhdessä paitsi kuumetta alentava, myös kipua lievittävä vaikutus. Nämä kaksi lääkettä sisältyvät niin tunnettuun lääkkeeseen, jota käytetään lievittämään vakavia päänsärkyä, kuten sitramonia. Parasetamolin ja ASA: n samanaikaisella, yhdistetyllä käytöllä, joita sitramoni sisältää, voit saavuttaa hyvän terapeuttisen vaikutuksen kehoon tulehduksen hoidossa ja kivun lievittämisessä. Sitramronissa nämä kaksi lääkettä sisältyvät kuitenkin pieninä määrinä..

Parasetamolin ja aspiriinin yhdistelmää tavanomaisina annoksina voidaan käyttää parantamaan niiden anti-inflammatorisia vaikutuksia. Niiden yhdistelmä ja samanaikainen käyttö on kuitenkin vaarallista, koska tulevaisuudessa henkilöllä voi käytön jälkeen olla vaikeusasteita..

Käyttöaiheet samanaikaiseen käyttöön, miten sitä käytetään oikein hoidon aikana

Aikaisemmin kuultiin sellainen lause, että parasetamolin ja ASA: n yhdistetty käyttö mahdollistaa tarvittaessa nopeasti, lyhyessä ajassa, jotta voidaan poistaa vaikea kuume ja tulehdus. Tämä väite on osittain oikea. Näiden lääkkeiden samanaikaisen käytön etujen lisäksi henkilöllä voi kuitenkin olla joitain terveyshäiriöitä, joihin liittyy tiettyjen sivuvaikutusten ilmentyminen. Lisäksi parasetamolin ja aspiriiniksi kutsutun lääkkeen yhteisellä käytöllä on kielteinen vaikutus elinten kuten munuaisten ja maksan toimintaan. Samanaikaisen käytön vuoksi parasetamolin ja aspiriinin vähäisen yhteensopivuuden vuoksi henkilöllä voi olla merkittäviä häiriöitä ruoansulatuskanavassa. Siksi useimmat lääkärit suosittelevat näiden kahden aineen käyttöä samanaikaisesti vain silloin, kun on kiireellistä tarvetta eikä vaihtoehtoisia hoitomenetelmiä ja voimakkaan lämpötilan poistamista ole..

Muistiinpanoon! Parasetamolia on suositeltavaa käyttää yhdessä asetyylisalisyylihapon kanssa, kun voimakas lämpötila tai kuume ilmaantuu kehon tartuntatautien seurauksena. Näiden lääkkeiden kertakäyttöisen käytön yhteydessä potilailla ei yleensä ole erilaisia ​​sivuvaikutuksia..

Kiireellisen kuumeen poistamiseksi kiireellisesti nämä lääkkeet yhdessä ovat suositeltavia käyttää liuosten muodossa, jotka ruiskutetaan ihmiskehoon lihaksensisäisesti. Lääketieteessä on määritelmä - kolmikko, joka tarkoittaa kolmen lääkkeen samanaikaista käyttöä nopean vaikutuksen saavuttamiseksi ja vakavan kuumeen tai kivun poistamiseksi. Yhdessä ASK: n ja parasetamolin kanssa No-Shpua voidaan käyttää myös yhdessä.

Jokaiselle yksittäiselle potilaalle lääkkeiden päivittäinen annos määritetään yksilöllisesti henkilön fysiologisista ominaisuuksista riippuen. Vakioannosnopeus on enintään 2 mg. jokaisesta lääkkeestä. Parasetamolin ja aspiriinin käyttö potilaan hoidossa yhdistelmällä on ehdottomasti kielletty:

  • yliherkkyys valmisteiden yhdelle komponentista;
  • potilaalla on erilaisia ​​munuaissairauksia;
  • sairauksien tai toimintahäiriöiden diagnosointi henkilöllä maksan toiminnan aikana;
  • aspiriiniastma;
  • erilaisten ruoansulatuskanavan patologioiden tai häiriöiden esiintyminen ihmisessä.

Asetyylisalisyylihapon ja parasetamolin pitkäaikaisen samanaikaisen käytön jälkeen henkilöllä voi olla haittavaikutuksia, kuten oksentelua, ruoansulatuskanavan häiriöitä, allergioita, joihin voi liittyä voimakasta kutinaa. Joissakin tapauksissa näiden lääkkeiden pitkäaikaisesta yhteiskäytöstä johtuen potilas voi kokea häiriöitä hematopoieesista vastaavien elinten toiminnassa. Lääkkeiden pitkäaikaisessa käytössä voi esiintyä munuaisten vajaatoimintaa..

Aspiriini ja parasetamoli yhdessä lämpötilasta aikuisille

Lämpötilan nousu on itse asiassa kehon vastaus tarttuvien ja tulehduksellisten prosessien esiintymiseen siinä. Kehon lämpenemisen myötä kehon immuunijärjestelmä aktivoituu ja tartuntatautien patogeenien lisääntymisprosessit hidastuvat. Siksi on syytä huomata, että ei ole aina suositeltavaa aloittaa lämpötilan aktiivista alentamista lääkkeiden avulla. Jos henkilön ruumiinlämpö pysyy, ei ylitä +38 asteen astetta, niin tässä tapauksessa ei ole suositeltavaa poistaa sitä itse.

Kuitenkin, jos aikuisella on kuumetta ja yleistä huonovointisuutta, jota ei voida poistaa millään yhdellä lääkkeellä, tässä tapauksessa voidaan käyttää kuumetta alentavia lääkkeitä, kuten aspiriinia ja parasetamolia. Sivuvaikutusten välttämiseksi ei kuitenkaan ole suositeltavaa käyttää näitä varoja pitkään aikaan. Aspiriinin ja parasetamolin päivittäinen normi aikuiselle lämpötilasta, voimakkaan kuumeen poistamisella, on enintään 2 ml. jokaisesta lääkkeestä. Pienimpien sivuvaikutusten ilmaantuessa näiden lääkkeiden toistuva yhdistetty käyttö on kielletty..

Tehokkain lämpötilassa

Useimmille ihmisille herää täysin luonnollinen kysymys: mitä on parempi käyttää, jos sinulla on kuumetta, aspiriinia tai parasetamolia? Tehokkain lääke lämpötilan poistamiseksi lyhyessä ajassa on asetyylisalisyylihappo. Tämän lääkityksen sisältämien aktiivisten komponenttien ansiosta ASA pystyy nopeasti luomaan lämpösäätelyprosessit koko kehoon. Siksi tässä tapauksessa on huomattava, että aspiriini tai sen yhdistetty käyttö muiden lääkkeiden kanssa on parempi kuin parasetamoli.

Tämä lääkitys on otettava ruoan syömisen jälkeen. Lääkkeen päivittäinen annos ei saa ylittää 3 grammaa. Hänen päivittäisten annostensa tulisi olla vähintään 4 tuntia. Parasetamolia käytetään parhaiten vakavien päänsärkyjen hoitoon. Tämän lääkkeen päivittäinen annos ei saa ylittää 3 grammaa. Sinun on otettava se syömisen jälkeen..

Suositukset aspiriinin käytöstä parasetamolin jälkeen

Jos aikuisella on korkea lämpötila pitkään, voit tässä tapauksessa käyttää aspiriinia parasetamolin käytön jälkeen. Yliannostuksen ja erilaisten sivuvaikutusten esiintymisen estämiseksi sen taustalla on kuitenkin suositeltavaa ottaa aspiriini lyhyen ajan kuluttua parasetamolin käytön jälkeen..

Ero parasetamolin ja aspiriinin välillä

Aspiriinilla ja parasetamolilla on, vaikkakin muutamia, eroja. Turvallisin lääke kuumeeseen on parasetamoli. Se ei kuitenkaan kykene poistamaan sairauksien oireita, koska sillä on pieni anti-inflammatorinen aktiivisuus..

Aspiriini pystyy poistamaan voimakkaan kuumeen lyhyessä ajassa. Lisäksi sen käytön jälkeen lääkkeen vaikutus kehoon jatkuu hyvin pitkään. ASA on kuitenkin voimakas allergeeni ja voi ohentaa verta. Aspiriini stimuloi sen ottamisen jälkeen ns. Prostaglandiinien tuotantoa kehossa, kun taas parasetamoli voi vaikuttaa vain aivojen toimintaan. Tästä syystä, toisin kuin ASA, se pystyy poistamaan vain kuumetta tai voimakasta kipua, eikä tulehdusprosessi itse lievitä.

Parasetamolitablettien koostumus

Vapautumisen muodosta riippuen parasetamolin koostumus yhdessä tabletissa sisältää 200 tai 500 mg saman nimistä vaikuttavaa ainetta. Lisäksi parasetamolitabletit sisältävät sellaisia ​​apukomponentteja kuin tärkkelys, povidoni, kroskarmelloosinatrium. Lisäksi parasetamolitabletit sisältävät steariinihappoa. Tabletit voivat vapautumismuodosta riippuen olla puolisylinterin muotoiset, riskialttiita ja niissä voi olla valkoinen tai valkoinen-kermanvärinen sävy..

Parasetamoliin, asetyylisalisyylihappoon ja kofeiiniin perustuvat yhdistetyt kipulääkkeet

Citramone on yhdistetty ja turvallinen kipulääke, joka sisältää asetyylisalisyylihappoa, kofeiinia ja parasetamolia. Näitä aineita on kuitenkin sitramonissa pieninä määrinä, joten sen ottamisen tai käytön jälkeen hoidon aikana potilaalla ei ole sivuvaikutuksia tai häiriöitä ruoansulatuskanavan toiminnassa..

Citramonia voidaan käyttää näiden lääkkeiden analogina vakavien päänsärkyjen tai vilustumisen poistamiseksi. Lämmön tai lämmön poistamiseksi on parasta käyttää ns. Kolmikkoa. Lisäksi yhdistetyt kipulääkkeet, jotka sisältävät kofeiinia, aspiriinia ja parasetamolia, ovat Askofen-P ja Kofitsil-Plus. Näillä lääkkeillä on voimakas kuumetta alentava vaikutus koko kehoon. Lisäksi he pystyvät lievittämään lievää tai kohtalaista kipua, joka esiintyy kuumeen aikana..

Parasetamoli tai aspiriini: mikä on parempi?

Monet ihmiset ihmettelevät, mitä on parempi ottaa lämpötilan normalisoimiseksi - parasetamoli tai aspiriini. Molempia lääkkeitä käytettäessä havaitaan voimakas hypoterminen ja anti-inflammatorinen vaikutus, joten niitä käytetään taistelussa vilustumista vastaan. Samaan aikaan niillä on erilaiset vaikutukset kehoon, niillä on erilaisia ​​vasta-aiheita ja sivureaktioita..

Parasetamolia tai aspiriinia käytetään taistelussa vilustumista vastaan.

Lääkkeiden ominaisuudet

Samasta terapeuttisesta vaikutuksesta huolimatta aspiriini ja parasetamoli eivät ole sama asia. Lääkkeet eroavat kemiallisesta koostumuksesta, farmakologisista ominaisuuksista ja tehokkuudesta eri patologioissa.

Parasetamoli

Lääke on määrätty virus- ja tartuntatauteihin, joille on tunnusomaista kuume ja vilunväristykset. Parasetamolin käyttö on täysin turvallista. Ainoat vasta-aiheet pillereiden ottamiseen ovat:

  • krooninen alkoholismi,
  • I raskauskolmanneksen,
  • lisääntynyt kudosherkkyys rakennekomponenteille,
  • vaikea maksan ja munuaisten toiminnan heikkeneminen.

Lääkettä on saatavana pyöreinä valkoisina tabletteina. Vaikuttava yhdiste on 500 mg parasetamolia. Biosaatavuuden, vaikutusajan ja imeytymisnopeuden lisäämiseksi tablettien kemiallista koostumusta täydennetään apukomponenteilla:

  • magnesiumstearaatti,
  • povidoni,
  • maitosokeri,
  • natriumkroskarmelloosi.

Terapeuttinen vaikutus ilmenee 15-60 minuutissa. Tänä aikana vaikuttavalla aineella on suora vaikutus aivoihin ja se estää prostaglandiinien synteesiä hypotalamuksessa.

Aspiriini

Lääke kuuluu ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden (NSAID) ja verihiutaleiden vastaisten aineiden ryhmään. Pyöreiden, kaksoiskupera, valkoisten tablettien koostumus sisältää 100 mg asetyylisalisyylihappoa, joka on vaikuttava aine. Aineen nopeaan imeytymiseen ohutsuolessa lääkkeen koostumusta täydennetään maissitärkkelyksellä ja mikrokiteisellä selluloosalla.

Aspiriinia käytetään lievittämään kipua ja vähentämään kuumetta vilustumisen yhteydessä.

Lääke otetaan lievittää kipua ja alentaa kuumetta vilustumisen yhteydessä. Tässä tapauksessa lääkkeen ottamiselle on seuraavia vasta-aiheita:

  • maha-suolikanavan mahahaava,
  • keuhkoputkien astma, joka aiheutuu salisylaattien saannista,
  • diateesi,
  • yksilöllinen suvaitsemattomuus vaikuttaville ja apuaineille,
  • raskaus.

Älä yhdistä lääkettä metotreksaatin kanssa.

Parasetamolin ja aspiriinin vertailu

Molemmat lääkkeet ovat erittäin tehokkaita, minkä markkinoinnin jälkeiset tutkimukset vahvistavat. OTC-lääkkeitä saa käyttää kivun, kuumeen ja tulehduksen itsehoitoon..

Samankaltaisuus

Aspiriinilla ja parasetamolilla on antipyreettisiä, analgeettisia ja anti-inflammatorisia ominaisuuksia. Samankaltaisen terapeuttisen vaikutuksen vuoksi lääkkeillä on samat käyttöaiheet:

  • vilustuminen virustaudit,
  • lämpöä,
  • kivun oireyhtymä, eri etiologioilla, lievä ja kohtalainen: pään- ja hammassärky, palovammat, trauma, lihaskipu, migreeni,
  • kuume tarttuvien ja tulehduksellisten tautien taustalla.

Mikä on ero

Lääkkeet eroavat paitsi apuaineiden myös aktiivisten yhdisteiden kemiallisessa rakenteessa. Aspiriinin vaikutus perustuu asetyylisalisyylihapon (ASA) ominaisuuksiin. Parasetamolin terapeuttinen vaikutus riippuu saman nimisestä vaikuttavasta aineesta. Lääkkeet eroavat toisistaan ​​toimintamekanisminsa suhteen:

  • ASA: lla on tulehduskohdassa farmakologisia ominaisuuksia,
  • Parasetamolilla on antipyreettisiä ja analgeettisia vaikutuksia, koska se vaikuttaa keskushermostoon.

Tulehdusta ja kipua lievittävänä aineena aspiriini on tehokkaampi kuin parasetamoli. Asetyylisalisyylihapon terapeuttinen vaikutus kestää kauemmin. Samanaikaisesti parasetamolilla ei ole negatiivista vaikutusta mahalaukun limakalvoon eikä aiheuta verenvuotoa.

Aspiriini kuuluu NSAID-luokkaan. Antipyreettisen vaikutuksen lisäksi ASA ohentaa verta, minkä vuoksi sitä käytetään aktiivisesti kardiologiassa ja flebologiassa. Lääke on määrätty lääkehoitoon, jolla on korkea veren hyytyminen, toimenpiteenä sydän- ja verisuonitautien ehkäisemiseksi.

Parasetamoli kuuluu anilidien ryhmään. Toisin kuin aspiriini, lääke ei vaikuta verenkiertoelimistöön..

Parasetamoli ei vaikuta haitallisesti mahalaukun limakalvoon eikä aiheuta verenvuotoa.

Mikä on halvempaa

Pakkauksen hinta 10 aspiriinitabletille, joiden annos on 500 mg, on 10 ruplaa. Pehmeän lääkkeen hinta, jolla ei ole sivuvaikutuksia ruoansulatuskanavaan, saavuttaa 300 ruplaa.

10 tablettia parasetamolia maksaa 40-50 ruplaa.

Mikä on paras parasetamoli tai aspiriini

Lääkkeitä myydään ilman reseptiä, mutta on suositeltavaa keskustella lääkärisi kanssa ennen huumeiden käyttöä. Asiantuntija valitsee lääkkeen taudin vakavuuden, potilaan yksilöllisten ominaisuuksien ja vasta-aiheiden mukaan. Itsehoidossa tabletit on otettava tiukasti liitteenä olevien ohjeiden mukaisesti, jotta ne eivät vahingoita kehoa.

Sieni-tautien kanssa

Molemmilla lääkkeillä ei ole fungisidisiä ominaisuuksia, joten ne eivät pysty poistamaan sieni-infektiota. Aspiriinia ja parasetamolia voidaan käyttää yhdessä sienilääkkeiden kanssa tulehdusta ja kipua lievittävänä aineena. Keskustele lääkärisi kanssa ennen lääkityksen ottamista.

Kylmällä

Parasetamoli on tehokkaampi virustautien, joihin liittyy korkea kuume ja tulehdus. Lämpötilaa alentavan vaikutuksen saavuttamiseksi sinun tulisi juoda yksi tabletti 2-3 tunnin tauon kanssa. Aikuiset potilaat ja yli 12-vuotiaat lapset voivat korvata lääkkeen aspiriinilla.

Päänsärkyyn

Lievää tai kohtalaista päänsärkyä tulee käyttää aspiriinilla. Parasetamolilla ei ole voimakasta kipua lievittävää vaikutusta. Aikuisten potilaiden tulisi ottaa yksi asetyylisalisyylihappotabletti.

Lääke tulee ottaa alkalisten nesteiden kanssa, jotta minimoidaan aspiriinin vaikutus mahalaukun limakalvoon.

Krapulalla

Parasetamoli ei ole tehokas krapulan oireita vastaan. Kahden Aspirin-tabletin ottaminen auttaa vakavan päänsäryn hoidossa. Terapeuttinen vaikutus kestää 1-3 tuntia veressä olevan suuren etanolipitoisuuden vuoksi. Alkoholi vähentää lääkkeen kipua lievittävää vaikutusta. On tärkeää muistaa, että lääke kuormittaa maksasoluja raskaasti. Hepatosyytteillä ei ole aikaa neutraloida ja poistaa etyylialkoholia.

Lääkkeet eivät auta eroon pahoinvoinnista, suun kuivumisesta.

Voinko ottaa yhdessä

Aspiriinilla on hyvä yhteensopivuus parasetamolin kanssa. Jälkimmäisellä on vaikutus aivojen lämpösäätelyn keskukseen, mutta se ei käytännössä vähennä tulehdusta. Tämä puute voidaan kompensoida asetyylisalisyylihapolla, jolla on voimakas tulehdusta estävä vaikutus. Lääkkeiden samanaikainen anto pieninä annoksina auttaa selviytymään korkeasta kuumetta, kohtalaista kipua. Molempien lääkkeiden vaikuttavat aineet tehostavat toistensa terapeuttista vaikutusta.

Samaan aikaan lääkärit eivät suosittele lääkkeiden ottamista yhdessä, koska haittavaikutusten riski kasvaa. On tärkeää muistaa, että aspiriinilla on tuhoava vaikutus ruoansulatuskanavan limakalvoihin ja se ohentaa voimakkaasti verta. Parasetamoli voi lisätä tätä vaikutusta, mikä voi johtaa sisäiseen verenvuotoon. Lisäksi molempien lääkkeiden ottaminen lisää rasitusta munuaisiin ja maksaan..

Annostusohjelma

Aspiriinitabletit on tarkoitettu suun kautta annettavaksi aterioiden jälkeen. Kivun lievittämiseksi ja kuumeen oireiden lievittämiseksi sinun on otettava lääke yhtenä 500-1000 mg: n annoksena. Lääkkeen käytön välisen ajan tulisi olla vähintään 4 tuntia. Suurin sallittu annos päivässä on 3000 mg tai 6 tablettia. Voit käyttää lääkettä anestesia-aineena 1 viikon kuluessa lämpötilan laskemiseksi - enintään 3 päivää.

Parasetamolia yli 12-vuotiaille potilaille, joiden paino on alle 60 kg, määrätään 500 mg: n kerta-annoksena. Alle 3 kuukauden ikäisille lapsille 1 annoksen annos asetetaan nopeudeksi 10 mg / 1 kg ruumiinpainoa. 3--12 kuukauden ikäisille vauvoille määrätään 60-120 mg. 1–5-vuotiaiden lasten on otettava 120–250 mg, 6–1-vuotiaiden 250–500 mg. Tabletit tulee ottaa 4 kertaa päivässä. Hoidon kesto on 5-7 päivää. Suurin päivittäinen annos ei saisi ylittää 4 g.

Lääkäreiden arvostelut parasetamolista ja aspiriinista

Alexey Sorokov, terapeutti, Ryazan

Aspiriinia ja parasetamolia pidetään turvallisimpina OTC-kuumetta alentavina lääkkeinä. Tartuntatautien suhteen suosittelen asetyylisalisyylihapon ottamista tiukasti ohjeiden mukaisesti. Tabletteja ei tule käyttää liikaa. Suurina annoksina lääke ärsyttää mahalaukun limakalvoja, lisää verenvuotoriskiä. Oikein käytettynä se lievittää kipua nopeasti ja tehokkaasti, vähentää kuumetta ja poistaa kuumeen oireet. Parasetamolilla on samanlainen vaikutus. Pidän sitä turvallisena lasten hoidossa..

Sergei Karaschenko, NLL-lääkäri, Ufa

Parasetamoli selviää hyvin kuumeesta, sillä on vähintään sivuvaikutuksia ja se on turvallista lapsille. Terapeuttinen vaikutus saavutetaan 10-15 minuutissa: henkilö alkaa hikoilla voimakkaasti, lämpötila laskee. En suosittele aspiriinin ottamista, koska haittavaikutusten riski on suuri. Sen tabletit valmistetaan ilman enteeristä päällystettä, joten väärällä käytöllä lääkkeellä on negatiivinen vaikutus mahalaukun seinämiin. Suurilla annoksilla verenvuoto on mahdollista. Aspiriini voi auttaa lievittämään lieviä päänsärkyä.

Potilaan mielipide

Daniil Burov, 26 vuotias, Saransk

Käytän molempia lääkkeitä, vain eri tavoin. Aspiriini auttaa lievittämään kipua ja terävää kipua. Otan parasetamolia korkeassa lämpötilassa, en pelkää antaa pillereitä 5-vuotiaalle lapselle. En käytä asetyylisalisyylihappoa kuumetta alentavana aineena, koska se vaikuttaa negatiivisesti mahalaukun tilaan. Pidän molempia lääkkeitä tehokkaina ja halpina..

Polina Kravchenko, 35 vuotias, Moskova

Otan aspiriinia vilustumiseen. Tabletit laskevat lämpötilaa hyvin ja vähentävät kurkkukipua. Huomaan kuumetta alentavan vaikutuksen tunnin kuluessa. Pidän edullisesta hinnasta - yhden paketin hinta on 10 ruplaa. Se auttaa 14-vuotiasta lasta hyvin angina pectorisissa, mutta alle 10-vuotiaat lapset eivät voi juoda aspiriinia. Ei ollut sivuvaikutuksia. Pidän parasetamolia vähemmän tehokkaana. Se kestää 2-3 tuntia, minkä jälkeen korkea lämpötila palaa.

Asetyylisalisyylihappo + kofeiini + parasetamoli (asetyylisalisyylihappo + kofeiini + parasetamoli)

Sisältö

  • Aineiden latinankielinen nimi Asetyylisalisyylihappo + kofeiini + parasetamoli
  • Farmakologinen aineryhmä Asetyylisalisyylihappo + kofeiini + parasetamoli
  • Yhteisvaikutukset muiden vaikuttavien aineiden kanssa
  • Kauppanimet

Venäläinen nimi

Aineiden latinankielinen nimi Asetyylisalisyylihappo + kofeiini + parasetamoli

Farmakologinen aineryhmä Asetyylisalisyylihappo + kofeiini + parasetamoli

  • Tulehduskipulääkkeet - salisyylihappojohdannaiset yhdistelminä

Nosologinen luokitus (ICD-10)

Tyypillinen kliininen ja farmakologinen artikkeli 1

Farmaseuttinen toiminta. Yhdistetty lääke. ASA: lla on antipyreettisiä ja anti-inflammatorisia vaikutuksia, se lievittää kipua, erityisesti tulehdusprosessista johtuvaa kipua, ja myös estää kohtuullisesti verihiutaleiden aggregaatiota ja trombien muodostumista, parantaa mikroverenkiertoa tulehduksen keskipisteessä. Kofeiini lisää selkäytimen refleksiherkkyyttä, stimuloi hengitys- ja vasomotorikeskuksia, laajentaa luurankolihasten, aivojen, sydämen, munuaisten verisuonia ja vähentää verihiutaleiden aggregaatiota; vähentää uneliaisuutta, väsymystä, lisää henkistä ja fyysistä suorituskykyä. Tässä yhdistelmässä pienellä annoksella kofeiinia ei käytännössä ole mitään stimuloivaa vaikutusta keskushermostoon, mutta se auttaa normalisoimaan aivojen verisuonia ja nopeuttamaan verenkiertoa. Parasetamolilla on kipua lievittävä, antipyreettinen ja erittäin heikko tulehdusta estävä vaikutus, joka liittyy sen vaikutukseen hypotalamuksen lämpösäätelyn keskukseen ja heikosti ilmaistuun kykyyn estää Pg-synteesiä ääreiskudoksissa.

Käyttöaiheet. Lievän ja keskivaikean kipu-oireyhtymä (eri alkuperää): päänsärky, migreeni, hammassärky, neuralgia, lihaskipu, nivelkipu, algomenorrea. Kuumeinen oireyhtymä: akuuteilla hengitystieinfektioilla, flunssa.

Vasta-aiheet. Yliherkkyys; maha-suolikanavan eroosiot ja haavaumat (akuutissa vaiheessa), maha-suolikanavan verenvuoto; keuhkoputkien astma, nokkosihottuma tai akuutti nuha, joka aiheutuu ASA: n tai muiden tulehduskipulääkkeiden saannista; hemofilia, hemorraginen diatesi, hypoprotrombinemia, portaalinen hypertensio; vitamiinipuutos K; munuaisten vajaatoiminta; raskaus (I ja III kolmannekset), imetysjakso; glukoosi-6-fosfaattidehydrogenaasin puute, vaikea valtimon hypertensio, vaikea iskeeminen sydänsairaus, glaukooma, yliherkkyys, unihäiriöt; kirurgiset toimenpiteet, joihin liittyy verenvuoto, lasten ikä (jopa 15 vuotta - riski sairastua Reyen oireyhtymään lapsilla, joilla on hypertermia virustautien taustalla).

Huolellisesti. Kihti, maksasairaus.

Annostus. Sisällä (aterioiden aikana tai jälkeen), 1 tabletti 4 tunnin välein, tuskalla - 1-2 tablettia; keskimääräinen päivittäinen annos on 3-4 tablettia, suurin päivittäinen annos on 8 tablettia. Hoitojakso on enintään 7-10 päivää.

Lääkettä ei pidä käyttää yli viiden päivän ajan kipulääkkeenä ja yli 3 päivän ajan kuumetta alentavana lääkkeenä (lääkärin määräämättä ja valvomatta). DR. annokset ja annosteluohjelmat määrää lääkäri.

Sivuvaikutus. Gastralgia, pahoinvointi, oksentelu, maksatoksisuus, nefrotoksisuus, maha-suolikanavan eroosio- ja haavaumavauriot, allergiset reaktiot (mukaan lukien Stevens-Johnsonin oireyhtymä, Lyell), takykardia, kohonnut verenpaine, bronkospasmi.

Pitkäaikainen käyttö - huimaus, päänsärky, näön heikkeneminen, tinnitus, vähentynyt verihiutaleiden aggregaatio, hypokoagulaatio, hemorraginen oireyhtymä (nenäverenvuoto, ikenien verenvuoto, purppura jne.), Munuaisvaurio papillaarisen nekroosin kanssa; kuurous; Reyen oireyhtymä lapsilla (hyperpyrexia, metabolinen asidoosi, hermoston ja psyyken häiriöt, oksentelu, maksan toimintahäiriöt).

Yliannostus. Oireet (ASA: n takia): lievillä myrkytyksillä - pahoinvointi, oksentelu, gastralgia, huimaus, korvien soiminen; vaikea myrkytys - letargia, uneliaisuus, romahdus, kouristukset, bronkospasmi, hengenahdistus, anuria, verenvuoto. Aluksi keuhkojen keskeinen hyperventilaatio johtaa hengitysteiden alkaloosiin (hengenahdistus, hengenahdistus, syanoosi, hikoilu). Myrkytyksen lisääntyessä progressiivinen hengityshalvaus ja oksidatiivisen fosforylaation irrottaminen aiheuttavat hengityselinten asidoosia.

Hoito: CBS: n ja elektrolyyttitasapainon jatkuva seuranta; aineenvaihdunnan tilasta riippuen - natriumbikarbonaatin, natriumsitraatin tai natriumlaktaatin lisääminen. Vara-alkalisuuden lisääminen parantaa ASA: n erittymistä alkalisoimalla virtsan.

Vuorovaikutus. Parantaa hepariinin, epäsuorien antikoagulanttien, reserpiinin, steroidihormonien ja hypoglykeemisten lääkkeiden vaikutusta.

Samanaikainen käyttö muiden tulehduskipulääkkeiden, metotreksaatin kanssa, lisää sivuvaikutusten riskiä.

Vähentää spironolaktonin, furosemidin, verenpainelääkkeiden sekä virtsahapon erittymistä edistävien kihtihoitolääkkeiden tehokkuutta.

Barbituraatit, rifampisiini, salisyyliamidi, epilepsialääkkeet ja muut mikrosomaalisen hapettumisen stimulantit edistävät parasetamolin toksisten metaboliittien muodostumista, jotka vaikuttavat maksan toimintaan..

Metoklopramidi nopeuttaa parasetamolin imeytymistä.

Parasetamoli T: n vaikutuksen alaisena1/2 kloramfenikoli nousee 5 kertaa. Toistuvalla annolla parasetamoli voi lisätä antikoagulanttien (dikumariinijohdannaisten) vaikutusta. Parasetamolin ja etanolin samanaikainen käyttö lisää hepatotoksisten vaikutusten riskiä.

Kofeiini nopeuttaa ergotamiinin imeytymistä.

Erityisohjeet. Lapsille ei tule määrätä ASA: ta sisältäviä lääkkeitä, koska virusinfektion sattuessa ne voivat lisätä Reyen oireyhtymän riskiä. Reyen oireyhtymän oireita ovat pitkittynyt oksentelu, akuutti enkefalopatia, maksan suurentuminen.

Lääkkeen pitkäaikaisessa käytössä on tarpeen seurata ääreisverta ja maksan toimintakykyä.

Koska ASA hidastaa veren hyytymistä, potilaan on leikattaessa varoitettava lääkäriä etukäteen lääkkeen ottamisesta.

Potilaita, joilla on yliherkkyyttä tai astmoidireaktioita salisylaateille tai niiden johdannaisille, ASA: ta tulisi määrätä vain erityisillä varotoimilla (hätäpalvelussa).

ASA pieninä annoksina vähentää virtsahapon erittymistä. Potilailla, joilla on vastaava taipumus, tämä voi joissakin tapauksissa aiheuttaa kihtihyökkäyksen..

Hoidon aikana sinun on lopetettava etanolin käyttö (lisääntynyt maha-suolikanavan verenvuodon riski).

ASA: lla on teratogeeninen vaikutus; ensimmäisellä raskauskolmanneksella käytettynä se johtaa kehitysvikaan - ylemmän kitalaen halkeamiseen; kolmannella kolmanneksella - työn estämiseen (Pg-synteesin estäminen), valtimotiehyen sulkeutumiseen sikiössä, mikä aiheuttaa keuhkoverisuonten hyperplasiaa ja verenpainetautia keuhkoverenkierron astioissa.

Erittyy äidinmaitoon, mikä lisää verenvuotoriskiä lapsella verihiutaleiden toiminnan heikentyessä.

[1] Valtion lääkerekisteri. Virallinen painos: 2 osaa - M.: Medical Council, 2009. - V.2, part 1 - 568 Sivumäärä; osa 2 - 560 s.

Parasetamoli ja asetyylisalisyylihappo lämpötilasta

Analgin ja parasetamoli ja aspiriini ovat yhdistelmä lääkkeitä kuumeen vähentämiseksi. Ennen kuin otat, on tarpeen ottaa yhteys lääkäriin, jotta se ei aiheuta terveysongelmia.

Yhdistelmä kuumetta alentavista lääkkeistä

Analgin on tehokas kuumetta alentava aine, parasetamoli alentaa samanaikaisesti lämpötilaa ja lievittää kipua. Aspiriinilla on antipyreettinen komponentti ja se ohentaa verta. Samanaikaisesti käytettynä se on tehokas lääke korkeita lämpötiloja (yli 38 ° C) vastaan.

Kuinka ne vaikuttavat kehoon?

Analgin ja aspiriini alentavat ruumiinlämpöä 20-30 minuutissa. Yhdessä parasetamolin kanssa vaikutus paranee. Poistaa päänsärky, lihaskipu, luukipu.

Käyttöaiheet

Sitä käytetään flunssaa, vilustumista ja muita hengitysteiden sairauksia vastaan, joihin liittyy korkea kuume. He harjoittavat käyttöä radikuliitissa, neuralgiassa kipua sisäelimissä. Seoksella ei ole terapeuttista vaikutusta, oireet lievittyvät.

Kuinka ottaa yhdessä?

Seosta suositellaan käytettäväksi enintään kerran. Jos et pysty laskemaan lämpötilaa ensimmäistä kertaa, sinun on soitettava ambulanssi. Parasetamolia käytetään 0,35-0,5 ml, aspiriini - 0,25-0,5 mg, Analgin - 0,5 ml. Ota lääke aterian jälkeen runsaalla vedellä.

erityisohjeet

Ennen hoidon aloittamista radikaaleilla menetelmillä on tarpeen kiinnittää huomiota lääkkeiden ottamisen erityispiirteisiin. Tämä auttaa välttämään kielteisiä terveysvaikutuksia..

Raskaus ja imetys

Parasetamoli on turvallista raskauden ja imetyksen aikana.

Aspiriinia sisältävä Analgin on kuitenkin vasta-aiheista raskauden ensimmäisellä kolmanneksella ja viimeisillä 6 viikolla.

Lääkkeillä voi olla kielteinen vaikutus lapsen kehitykseen ja ruokinnan aikana, ja on parempi kieltäytyä niistä.

Lapsuus

Lääkkeiden yhdistelmä on kielletty alle 15-vuotiaille lapsille, Analginin käyttöä ei suositella alle 2 kuukauden ikäisille lapsille. Lapsen ikä ja paino huomioon ottaen lastenlääkäri määrittää parasetamolin ja aspiriinin annoksen.

Vanhukset

Lääkkeiden yhdistelmä voi aiheuttaa verenpaineen nousun. Siksi yli 65-vuotiaiden on parempi valita toinen tapa vähentää kuumetta..

Analginin sivuvaikutukset parasetamolin ja aspiriinin kanssa

Lääkkeet aiheuttavat:

  • päänsärky;
  • verenvuoto;
  • haimatulehdus;
  • provosoi haavauman muodostumisen;
  • mahdolliset maksan, aivojen vauriot.

Troychatka voi aiheuttaa allergisen reaktion, joka ilmenee nokkosihottumana, kudosten turvotuksena.

Vasta-aiheet Analginin käytön kanssa parasetamolin ja aspiriinin kanssa

Triadin käyttöä ei suositella, kun:

  • yksilöllinen suvaitsemattomuus huumeisiin;
  • munuaisten ja maksan vajaatoiminta;
  • maha-suolikanavan sairaudet;
  • sydän- ja verisuonijärjestelmän sairaudet, hematopoieesi.

Määrätty varoen kihtiin, erosiiviseen gastriittiin.

Vaikutus ajoneuvon käsittelyyn

Lääkkeet eivät vaikuta ajokykyyn. Koska huimaus on sivuvaikutus, on parempi välttää auton ajamista hoidon aikana..

Analginin ja aspiriinin yhdistelmä muiden lääkkeiden kanssa

Analgin ja aspiriini voidaan yhdistää difenhydramiinin kanssa vain lääkärin valvonnassa. Käytä aspiriinia Novokaiinin kanssa varoen, koska allerginen reaktio voi ilmetä.

Alkoholin yhteensopivuus

Lääkkeet eivät ole yhteensopivia alkoholijuomien kanssa. Kroonisen alkoholismin yhteydessä ei ole suositeltavaa ottaa seosta.

Yliannostus

Yliannostukseen liittyy oireita:

  • huimaus;
  • vakavat päänsäryt;
  • kouristukset;
  • uneliaisuus
  • hengitysvajaus.

Näöntarkkuus ja kuulo vähenevät.

Apteekeista luovuttamisen ehdot

Lääkkeitä voi ostaa apteekista ilman reseptiä.

Varastointiolosuhteet

Säilytä lääkkeitä pimeässä ja lasten ulottumattomissa enintään + 25 ° C: n lämpötilassa.

Kestoaika

Valmisteet soveltuvat valmistuspäivästä 3 vuoteen.

Analogit

Ibuprofeenilla tai Nimesulidilla, Ibukliinilla on samanlaiset ominaisuudet.

Lääkehinta

Analgin maksaa 7 ruplaa, parasetamoli - 19 ruplaa. Aspiriinia myydään hintaan 256 ruplaa.

Arvostelut

Vladislav, 30-vuotias, Vladivostok: ”Yritän alentaa lämpötilaa yksin, odottamatta kriittistä merkkiä + 40 ° C. Kolmen tuotteen antipyreettinen seos - paras tapa ".

Irina, 35-vuotias, Tšeljabinsk: ”Korkea lämpötila on kuormitus paitsi keholle myös ennen kaikkea sydämelle. Mutta hyvällä terveydellä mielestäni on parempi ottaa kolmikko kuin kärsiä pitkään ".

  • Mitä valita: maalox tai fosfalugeli
  • Mitä valita: festal tai mezim
  • Voidaanko lipoiinihappoa ja L-karnitiinia käyttää yhdessä??
  • Mitä valita: analgiini tai citramoni

Tämä sivusto käyttää Akismetia roskapostin torjunnassa. Ota selvää, miten kommenttisi tietoja käsitellään.

Parasetamoli ja aspiriini ovat lääkkeitä, jotka alentavat kuumetta, poistavat kipuoireet ja pysäyttävät tulehduksen. Jokaisella on omat edut ja haitat..

Parasetamolin ominaisuudet

Lääkitys ei kuulu huumeiden kipulääkkeisiin, joten se ei aiheuta riippuvuutta pitkäaikaisessa käytössä. Sitä sovelletaan:

  • vilustuminen;
  • korkeissa lämpötiloissa;
  • neuralgian oireilla.

Parasetamoli ja aspiriini - lääkkeet, jotka vähentävät kuumetta, poistavat kipuoireet, pysäyttävät tulehdusprosessit.

Suurin ero lääkkeen ja muiden lääkkeiden välillä on sen vähäinen myrkyllisyys. Se ei vaikuta mahalaukun limakalvoon, ja se voidaan yhdistää muiden lääkkeiden (Analgin tai Papaverine) kanssa..

Kipulääkkeellä on ominaisuuksia:

  • kipulääkkeet;
  • antipyreettinen;
  • tulehdusta estävä.

Lääke on määrätty läsnä ollessa lieviä tai kohtalaisia ​​eri alkuperää olevia kiputuntemuksia. Merkinnät pääsylle ovat:

  • lisääntynyt ruumiinlämpö (virustautien, vilustumisen vuoksi);
  • luu- tai lihaskipu (flunssa tai SARS).

Parasetamolia määrätään, jos läsnä on lievää tai kohtalaista, eri alkuperää olevaa kipua.

Lääke on määrätty myös tällaisten patologisten olosuhteiden läsnä ollessa:

Kuinka aspiriini toimii

Se on vahva tulehduskipulääke, jonka vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo. Lääkkeellä on seuraavat ominaisuudet:

  • eliminoi kipuoireet;
  • lievittää turvotusta vammojen jälkeen;
  • poistaa turvotuksen.
  1. Antipyreettiset ominaisuudet. Lämmönsiirtokeskukseen vaikuttava lääke johtaa verisuonten laajenemiseen, mikä lisää hikoilua, vähentää lämpötilaa.
  2. Anesteettinen vaikutus. Lääke vaikuttaa välittäjiin tulehduksen alueella sekä aivojen ja selkäytimen neuroneihin.
  3. Verihiutaleiden toiminta. Lääkitys ohentaa verta, mikä estää verihyytymien kehittymisen.
  4. Tulehdusta estävä vaikutus. Verisuonten läpäisevyys vähenee ja tulehdustekijöiden synteesi estyy.

Mikä on parempi ja mikä on ero parasetamolin ja aspiriinin välillä

Lääkettä valittaessa potilaan on keskityttävä sairauden luonteeseen. Virussairauksien vuoksi on parempi juoda parasetamolia, ja bakteeriprosesseissa on suositeltavaa ottaa aspiriini.

Parasetamoli on hyvä vaihtoehto, jos lapsen on laskettava lämpötilaa. Se on määrätty 3 kuukaudesta.

Päänsärkyjen poistamiseksi on suositeltavaa ottaa asetyylisalisyylihappo. Salisylaatti imeytyy nopeammin verenkiertoon ja on tehokkaampaa taistelussa kuumetta ja kuumetta vastaan.

Lääkkeiden välinen ero on niiden vaikutuksessa kehoon. Aspiriinilla on terapeuttinen vaikutus tulehduksen keskipisteessä, ja parasetamoli toimii keskushermoston kautta.

Tulehdusta estävä vaikutus on voimakkaampi aspiriinissa. Mutta jos henkilö kärsii mahalaukun tai suoliston sairauksista, asetyylisalisyylihappoa ei pidä ottaa..

Virustaudeissa on parempi juoda parasetamolia.

Parasetamolin ja aspiriinin yhteisvaikutus

Kahden lääkkeen ottaminen samanaikaisesti on paitsi epäkäytännöllistä myös vaarallista terveydelle. Maksaan ja munuaisiin kohdistuva stressi lisääntyy, mikä voi johtaa myrkytykseen.

Molemmat aineet ovat osa Citramonia, mutta niiden pitoisuus tässä lääkkeessä on pienempi. Siksi on mahdollista ottaa ne tässä tapauksessa..

Käyttöaiheet ja vasta-aiheet samanaikaista käyttöä varten

Aspiriini on kuumetta alentava lääke. Sitä käytetään usein kardiologiassa, ml. määrätty reumalle.

Parasetamoli on vaaraton lääke kuumeen, kivun poistamiseksi.

Aspiriinin vasta-aiheet ovat:

  • mahasairaudet;
  • keuhkoputkien astma;
  • raskaus;
  • ruokinta-aika;
  • allergia;
  • potilaan ikä enintään 4 vuotta.

Parasetamoli on vasta-aiheinen munuaisten tai maksan vajaatoiminnassa.

Kuinka ottaa parasetamolia ja aspiriinia

Kaikki lääkkeet voivat vahingoittaa kehoa. Turvallisuussyistä sinun ei tarvitse itse hoitaa lääkitystä, mutta sinun on otettava yhteyttä asiantuntijaan, joka valitsee sopivat hoitovaihtoehdot.

Yliannostus johtaa usein kehon toimintahäiriöön, joka ilmenee lievän myrkytyksen oireina pahoinvoinnin tai oksentelun muodossa.

Kylmällä

Vilustumisen hoitoon paras vaihtoehto on aspiriini. Aktiivisten komponenttiensa ansiosta kehon lämpösäätely on muodostumassa. Lääke kulutetaan aterioiden jälkeen ja sen päivittäinen annos on 3 g. Annosten välinen aika on 4 tuntia..

Parasetamolia voidaan ottaa enintään 4 g päivässä. Annosten välisen tauon tulisi olla vähintään 5 tuntia.

Päänsärkyyn

Annostus riippuu kivun asteesta. Päivittäinen annos voi olla enintään 3 g.

Parasetamolitabletit enintään 500 mg otetaan 3-4 kertaa päivässä. Kulutetaan aterioiden jälkeen.

Uneliaisuus on huumeiden sivuvaikutus.

Lapsille

Aspiriinin antaminen lapselle on ehdottomasti kielletty, koska lääkitys voi aiheuttaa aivojen turvotusta.

Parasetamoliannos lasketaan lapsen painon perusteella. Lääke on humalassa 2 tuntia aterian jälkeen. Pesty vedellä.

Onko mahdollista juoda aspiriinia parasetamolin jälkeen

Tämä tekniikka on mahdollista, jos aikuisen lämpötila ei laske pitkään. Yliannostuksen estämiseksi on parempi odottaa jonkin aikaa ensimmäisen lääkkeen ottamisen jälkeen..

Sivuvaikutukset

Haittavaikutuksia voivat olla:

  • pahoinvointi;
  • uneliaisuus
  • anemia;
  • allerginen reaktio.

Lääkäreiden mielipide

Lääkärit uskovat, että näitä lääkkeitä tulisi kohdella varovaisesti. On parempi ottaa ne asiantuntijoiden suositusten mukaisesti, jotka määräävät oikean annoksen ja hoito-ohjelman potilaalle..

Aspiriini ja parasetamoli ovat lääkkeitä, jotka kuuluvat ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden (NSAID) ryhmään. Lääkkeitä määrätään kuumetta alentaviksi aineiksi ja kipulääkkeiden (nivel-, lihas- ja päänsärky) lievittäviksi kipulääkkeiksi. Aspiriinilla on laajempi käyttöalue: sillä on anti-inflammatorisia ominaisuuksia ja sitä käytetään sydän- ja verisuonitautien, erityisesti iskeemisen aivohalvauksen ja sydäninfarktin, ehkäisyyn..

Aspiriinin toiminta

Aspiriinin vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo (ASA), joka kuuluu NSAID-lääkkeiden ensimmäiseen ryhmään, jolle on tunnusomaista voimakas tulehdusta estävä vaikutus. Tablettien vakioannos on 500 mg.

ASA: n vaikutusmekanismi perustuu tyypin I ja II syklo-oksigenaasin (COX) entsyymien estämiseen. COX-2-synteesin estolla on antipyreettisiä ja analgeettisia vaikutuksia. COX-1: n muodostumisen estämisellä on useita seurauksia:

  • prostaglandiinien (PG) ja interleukiinien synteesin rikkominen;
  • kudosten sytoprotektiivisten ominaisuuksien väheneminen;
  • tromboksigenaasisynteesin esto.

Aspiriinin farmakodynamiikka on annoksesta riippuvainen:

  • pieninä annoksina (30-300 mg) lääkkeellä on verihiutaleita estäviä ominaisuuksia (vähentää veren viskositeettia, estää tromboksaanien synteesiä, jotka lisäävät verihiutaleiden aggregaatiota ja vähentävät verisuonten supistumisen riskiä);
  • keskisuurina annoksina (1,5-2 g) asetyylisalisyylihappo toimii kipua lievittävänä ja antipyreettisenä aineena (estää COX-2: ta);
  • suurina annoksina (4-6 g) ASA: lla on tulehdusta estävä vaikutus kehoon (estää COX-1: n, estää kasvihuonekaasujen synteesiä).

Pääasiallisten ominaisuuksiensa lisäksi asetyylisalisyylihappo vaikuttaa virtsahapon erittymiseen kehosta:

  • annoksella ≥ 4 g ASA: n urikosuurinen vaikutus lisääntyy;
  • annoksena Katso myös: Mikä on ero Mexicorin ja Mexidolin välillä?

ASA-hoitoa ei suositella virusinfektiolle (erityisesti alle 15-vuotiaille lapsille), koska on olemassa akuutin maksan vajaatoiminnan riski.

Parasetamolin vaikutus

Parasetamoli (asetaminofeeni) kuuluu NSAID-lääkkeiden toiseen ryhmään, joka sisältää lääkkeitä, joilla on heikko tulehdusta estävä vaikutus. Tämä lääke on paraaminofenolijohdannainen. Parasetamolin vaikutus perustuu COX-entsyymien estämiseen ja PG-synteesin estoon.

Alhainen tehokkuus tulehdusprosessin tukahduttamisessa liittyy siihen tosiasiaan, että ääreiskudosten solujen peroksidaasit neutraloivat parasetamolin vaikutuksen aiheuttaman COX-synteesin tukoksen. Lääkkeen vaikutus koskee vain keskushermostoa ja lämpösääntelyn ja aivojen kipua.

Parasetamolin suhteellinen turvallisuus ruoansulatuskanavassa selittyy PG: n synteesin heikkenemisellä ääreiskudoksissa ja kudosten sytoprotektiivisten ominaisuuksien säilymisellä. Asetaminofeenin haittavaikutukset liittyvät sen maksatoksisuuteen, joten lääke on vasta-aiheinen alkoholismista kärsiville. Myrkyllinen vaikutus maksaan lisääntyy, kun parasetamolia käytetään yhdessä muiden tulehduskipulääkkeiden tai kouristuslääkkeiden kanssa..

Mikä on parempi ja mikä on ero?

Kuumeisten oireyhtymien antipyreettisenä lääkkeenä voidaan käyttää sekä aspiriinia että parasetamolia. Ainoa ero on se, että ASK alentaa lämpötilaa nopeammin..

Päänsärkyjen kipulääkkeenä on parempi käyttää parasetamolia. Mutta lihas- tai nivelkivun lievittämiseen (esimerkiksi reumalla) - vaikutus on vain aspiriinin ottaminen.

Tulehduskipulääkkeisiin aspiriinia käytetään suurina annoksina, ja tromboosin ja embolian ehkäisyyn - ASA pieninä annoksina.

Voinko ottaa yhdessä?

Citramon-tablettien valmistuksessa käytetään pieniä annoksia ASA: ta ja parasetamolia.

Yhteinen vaikutus

  1. Kipulääke.
  2. Verihiutaleiden.
  3. Antipyreettinen.
  4. Tulehdusta estävä.

Käyttöaiheet samanaikaista käyttöä varten

  1. Päänsärky.
  2. Kylmä.

Aspiriinin ja parasetamolin vasta-aiheet

ASA on vasta-aiheinen:

  • hemorraginen diateesi;
  • aortan aneurysman dissektio;
  • historia peptinen haavauma;
  • sisäisen verenvuodon riski;
  • suvaitsemattomuus ASA: ta kohtaan;
  • nenän polypoosi;
  • keuhkoputkien astma;
  • hemofilia;
  • portahypertensio;
  • K-vitamiinin puute;
  • Reyen oireyhtymä.

Älä ota aspiriinia alle 15-vuotiaille lapsille, raskauden aikana (I ja III raskauskolmanneksella) ja imettäville äideille.

Parasetamolia ei suositella:

  • hyperbilirubinemia;
  • virushepatiitti;
  • alkoholinen maksavaurio.

Molempien lääkkeiden vasta-aiheet ovat:

  • maksan, munuaisten tai sydämen vajaatoiminta;
  • glukoosi-6-fosfaattidehydrogenaasin puutos.

Kuinka ottaa aspiriinia ja parasetamolia yhdessä?

Lääkkeiden yhdistäminen on välttämätöntä vasta lääkärin kuulemisen jälkeen. Näiden lääkkeiden yhdistetty käyttö on sallittua pieninä annoksina, jos jollekin niistä ei ole vasta-aiheita.

Sivuvaikutukset

Tulehduskipulääkkeiden samanaikainen käyttö lisää lääkkeiden maksatoksisuutta.

Lääkäreiden mielipiteet aspiriinin ja parasetamolin yhteensopivuudesta

Kudrin P. A., terapeutti: "Parasetamoli ja siihen yhdistetyt lääkkeet vaikuttavat verikokeisiin".

Kardiologi Vasilevskaja A. V.: "En suosittele näiden lääkkeiden ottamista yhdessä. Varsinkin itselääkityksen kanssa".

Potilaiden arvostelut

Natalya, 24-vuotias, Omsk: "Alennan lapseni lämpötilan vain parasetamolilla (Panadol). Minä itse otan sen tabletteina".

Saat Lisätietoja Migreeni